Za lednovou smrt dělníka v podzemí dolu Jeroným mohl náhlý průval vod

  15:54
Šlo o nepředvídatelnou událost, kterou způsobilo přílišné nahromadění srážkových vod. Takový je závěr báňského úřadu k vyšetřování neštěstí, při kterém v lednu letošního roku zemřel v podzemí dolu Jeroným na Sokolovsku šedesátiletý dělník. Policie České republiky proto případ odložila.

„Po vyhodnocení všech shromážděných důkazů policie došla k závěru, že nedošlo k trestnému činu,“ uvedl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Dvanáctého ledna se v dole Jeroným dostala voda do míst, kde pracovali dva dělníci. Zaměstnanci stavební firmy tam dělali kontrolu, protože kvůli tání sněhu a dešťům vznikl problém s vodou. Jednomu se podařilo utéci, druhého strhla voda s sebou a zůstal v podzemí. Hasiči a Báňská záchranná služba jeho tělo objevili o několik hodin později, asi 400 metrů do vstupu ve slepé chodbě.

Případem se kromě Policie České republiky zabývala také Státní báňská správa, do jejíž kompetence podobné případ patří. Posuzovala nejen stav při fyzické prohlídce na místě, ale také z dokumentace a výsledků měření či výslechu svědků. Pochybení ale nenašla.

„Na základě objektivně zjištěného stavu a porovnání s požadavky báňských předpisů v tomto konkrétním případě jsme dospěli k závěru, že největší podíl na této závažné události mělo nadměrně nahromadění srážkových vod v podzemních opuštěných důlních prostorách,“ uvedl Bohuslav Machek, mluvčí Státní báňské správy.

„Došlo k nenadálému a nepředvídatelnému průvalu vod do pracovního prostoru v té nově otvírané a zpřístupňované komoře a ke všemu došlo bez zjevných příčin a cizího zavinění,“ dodal mluvčí.

Opatření ke zvýšení bezpečnosti

K zajištění bezpečnějšího pokračování prací při zpřístupňování dalších částí důlního díla Státní báňská zpráva nařídila dvě opatření.

„To první se týká znepřístupnění a zakázání prací na znovuzpřístupňování komory K3, protože tam stále přetrvají nepříznivé báňsko–geologické podmínky,“ vysvětli Bohuslav Machek. Druhé opatření spočívá v tom, že práce mohou pokračovat pouze při opětovném ověřování báňsko-geologických podmínek odborně způsobilými osobami.

„Tato opatření by měla snížit riziko vzniku obdobné závažné události,“ shrnul mluvčí Státní báňské zprávy.

Středověký cínový důl Jeroným je oblíbenou atrakcí v regionu. Podle plánu se má 1. května letošního roku opět otevřít návštěvníkům. Prostory, kde došlo k tragické události, nejsou součástí prohlídkové trasy.

Autor: