Chebský hospic pomáhá potřebným, lidé se o něj mohou opřít už deset let

  9:36
Ještě nedávno bylo přání dožít doma pro mnoho lidí nedostižným snem. Pak se v Chebu dala dohromady skupina lidí, kteří to chtěli změnit. Díky jejich snaze překonávat překážky se nevyléčitelně nemocní a jejich rodiny už deset let mohou opřít o služby nabízené mobilním Hospicem sv. Jiří. Pomoc a podporu využila v Karlovarském kraji už téměř tisícovka rodin.

Chebská půjčovna kompenzačních pomůcek slouží klientům Hospice svatého Jiří a za malý poplatek i veřejnosti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Když se ohlédnu, vidím spoustu příběhů, které za námi zůstávají, spoustu lidí, kteří nám pomohli a pomáhají. Sestavila jsem u příležitosti deseti let hospice brožuru a přišlo mi neuvěřitelné, kolik lidí se muselo dát dohromady a kolik lidí nás podporuje a drží, aby hospic mohl fungovat. Je to zázrak,“ uvedla ředitelka hospicu Alena Votavová.

Prvními kroky k praktickému fungování hospice bylo sestavení týmu, který by poskytování paliativní péče umožnil. Zdravotní a psychosociální podporu v domácím prostředí chebský hospic poskytuje nevyléčitelně nemocným a jejich rodinám od února 2014. Nyní jsou k dispozici vedle lékařů a zdravotních sester i sociální pracovnice a psycholožka, nechybí duchovní a fyzioterapeut.

Cesta k cíli však nebyla jednoduchá. Původně v roce 2008 vzniklo občanské sdružení s cílem šířit myšlenky hospicové péče a podporovat vznik institucí a zařízení, které by na Chebsku paliativní péči poskytovaly. Představa byla, že vznikne kamenný hospic, kde by nemocní trávili poslední dny. Tahle myšlenka se však postupem času proměnila.

Namísto původního záměru vznikl hospic, jež poskytuje paliativní péči mobilní formou. To znamená, že slouží lidem s nevyléčitelnou nemocí, kteří chtějí prožít svůj zbývající čas doma, v kruhu svých blízkých. Lékaři, terapeuti a další pracovníci hospicu za nimi podle potřeby dojíždějí. Kromě péče hospic nabízí sociální poradenství, které pomáhá klientům lépe se orientovat.

Svépomocné skupiny i půjčovna pomůcek

Přispívá k tomu, aby nalezli odbornou pomoc, vlastní zdroje a odvahu prožít závěr svého života se svými nejbližšími a vnímat toto období jako smysluplnou součást života. „Poskytujeme také poradenství pro pozůstalé a poradenství určené rodinám, které utrpěly ztrátu dítěte před, při nebo krátce po porodu,“ poznamenala Alena Votavová.

V současné době už hospic poskytuje své služby i nevyléčitelně nemocným dětem. Ty díky tomu mohou strávit poslední chvíle v domácím prostředí společně se svými blízkými. „Respektujeme vždy soukromí a přání rodiny. Její členy zaškolíme a společně projdeme krok po kroku celou péčí. Probereme obavy a hledáme možná řešení,“ vysvětlila ředitelka.

Plníme poslední přání, ale musíme být rychlí, říká pracovnice hospice

Pro pečující nebo pozůstalé organizuje hospic svépomocné skupiny. „Jsme si vědomi, jak náročné chvíle mohou prožívat lidé, kteří o někoho pečují nebo jim někdo blízký zemřel. Jednou z možností, jak pomoci, je vytvořit prostor, v němž si lidé mohou vzájemně pomáhat a podporovat se. Členové svépomocné skupiny pomoc dostávají a zároveň ji i poskytují,“ doplnila Votavová.

Hospic sv. Jiří rovněž provozuje v Chebu a v Kraslicích půjčovnu pomůcek, které usnadňují péči o těžce nemocné a umírající v domácím prostředí. Pomohou také zlepšit kvalitu života seniorům, zdravotně postiženým a lidem po úrazu.

10. května 2018