Zoubkovy sochy u Lesního pramene poničilo počasí, teď se dočkají opravy

  10:52
Třem múzám Olbrama Zoubka svítá na lepší časy. Díla slavného českého sochaře se dočkají opravy. Na svém jednání o tom rozhodli mariánskolázeňští zastupitelé. Renovaci plastik zaplatí městská kasa, radnice však ještě musí hledat další zdroje financí na jejich opravu.

Sochy tří múz z dílny Olbrama Zoubka u Lesního pramene v Mariánských Lázních. | foto: Petr Przeczek, MAFRA

Sochy tří múz z dílny Olbrama Zoubka nechalo město pořídit už v roce 1988. Staly se ozdobou okolí Lesního pramene. Jenže materiál, ze kterého jsou vyrobeny, nevydržel místní povětrnostní podmínky, a sochy se začaly postupně rozpadat. Poprvé to bylo už v roce 2007. Jenže rozklad pokračoval a v červenci roku 2019 musela radnice přikročit k radikálnímu kroku, sochy sejmout z podstavců a uložit ve skladu.

„Podle posouzení odborného restaurátora uskladněné sochy dále degradují a další rok bez renovace by jim s vysokou pravděpodobností zasadil poslední ránu,“ uvedl starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. Radnice se proto rozhodla přistoupit k renovaci soch. Ta nakonec přijde na milion korun.

Město mělo v rozpočtu původně vyhrazeno 260 tisíc korun, zastupitelé proto museli tuto položku navýšit pro letošní rok o částku půl milionu korun, což se některým zastupitelům zdálo moc.

Podle zastupitele Martina Hurajčíka se město musí pokusit o získání dalších zdrojů na financování opravy soch. Do usnesení se mu podařilo prosadit, že: „Zastupitelstvo města ukládá Radě města požádat o individuální dotace Karlovarský kraj, ministerstvo kultury, případně další instituce.“ Podle starosty dosavadní snahy o získání prostředků z dotací nebyly úspěšné.

V příštím roce budou zastupitelé muset vyčlenit na dokončení oprav dalších zhruba 250 tisíc korun. Jen samotné zlacení přijde na 135 tisíc korun, restaurátor totiž používá stejné techniky jako Olbram Zoubek při jejich tvorbě.

„V letošním roce tedy dojde k převozu soch k restaurátorovi a budou provedeny všechny práce související s opravou sousoší. V příštím roce nás čeká ještě dokončení restaurování soch, barvení a zlacení, jejich převoz zpět do Mariánských Lázní a opětovná instalace,“ popsal nejbližší budoucnost Zoubkových múz starosta Kalina.

Kam s nimi

Nezodpovězenou otázkou zatím zůstává, jestli se sochy múz vrátí na své původní místo u Lesního pramene. „Jsou vyrobené z armovaného betonu, ale byly určené pro interiér. V exteriéru trpí kvůli nepřízni počasí,“ poznamenal na jednání zastupitelstva Pavel Nečas, vedoucí odboru životního prostředí radnice.

Ostatně podobný osud jako sochy múz měly i plastiky Olbrama Zoubka, které kdysi zdobily fasádu hotelu Villa Butterfly. Jedna z nich ale spadla na chodník, naštěstí se přitom nikomu nic nestalo. Zbývajících pět soch proto bylo sejmuto a uloženo.

„Nechali jsme pro ně vyrobit ochranné bedny s polstrováním, aby byly bezpečně uloženy a dál nechátraly,“ uvedl Karel Kalivoda, generální ředitel lázeňských hotelů Ensana v České republice, ke kterým patří i Villa Butterfly. Firma chce sochy nechat opravit a znovu je vystavit. „Tentokrát ale ne v exteriéru, ale někde v interiéru,“ dodal ředitel. Ani renovace těchto soch nebude levnou záležitostí, podle předběžného nacenění se oprava jedné z nich může pohybovat ve výši 300 tisíc korun i více.

Další sochy Olbrama Zoubka jsou k vidění v interiéru hotelu Villa Butterfly, který se 8. května znovu otevíral po dvouleté covidové přestávce. Další socha je umístěna v interiéru u Mariina pramene.

Autor: