Hned čtyři sváteční druhy připravili v pivovaru Hastrman Velký Rybník. „Máme tu světlý dvanáctistupňový Sváteční ležák s přídavkem hřebíčku, skořice a medu. A ten není žádná náhražka, použili jsme poctivý domácí,“ říká sládek Luboš Vorel. Pivo, které se vyznačuje vyrovnanou chutí, uvařil z pěti druhů sladu.
„Je to příjemné pití s nádechem vánočního cukroví,“ dodává s úsměvem. Další tři speciály sází na vyšší obsah alkoholu. Platí to i o místní specialitě, kterou je Puškvorcová patnáctka. Ze známé léčivé byliny se do ní přidává kořen. Stejnou stupňovitost má i vánoční bock.
Z nabídkyvánočních pivních speciálů VÁNOČNÍ BOCK VESELÉ VÁNOCE VANILKOVÁ 13 VÁNOČNÍ MOUNTAIN ALE 13° VÍDEŇSKÝ SPECIÁL |
„Je to pivo německého typu, které se vyznačuje vyšší sladovostí a menší hořkostí,“ prozrazuje Luboš Vorel. Nejsilnější je sedmnáctistupňové pivo s názvem IPA Sedící býk. Jde o svrchně kvašený nápoj angloamerického typu takzvaný „ejl“. O podobné lahůdky je prý mezi pivaři velký zájem. „Už teď máme tři čtvrtiny vyprodány,“ dodává Vorel.
Že jsou sváteční piva opravdu hodně oblíbená, potvrzuje i sládek sokolovského Permona Jan Rada. Tady připravují speciály celoročně a výjimku neudělají ani o vánočních svátcích.
„Navařili jsme vanilkový třináctistupňový ‚ejl‘. Je o něj hodně velký zájem. Museli jsme přidávat další várku,“ konstatuje sládek.
Před svátky si zde přichystali také světlou spodně kvašenou třináctku. Od pátku mají vánoční pivo na čepu také v kraslickém Krušnohoru. „Jde o svrchně kvašený čtrnáctistupňový Mountain Ale. Jde o kořeněné pivo s použitím anglického chmele,“ říká Vlastimil Kopecký z pivovaru Krušnohor.
V jiných končinách hledali námět pro sváteční speciál v pivovaru Kynšperský zajíc. Navařili zde totiž Vídeňskou třináctku. „U ní je hlavní surovinou vídeňský slad. Jedná se o svěží pivo spíše vínové barvy s příjemnou hořkostí,“ informuje ředitel pivovaru Radek Vomočil.
Suverénně nejsilnější vánoční příspěvek si na Karlovarsku připravil zámecký pivovar v Chyši. Tady totiž předvánoční období zpestří černá dvaadvacítka s obsahem alkoholu devět procent.
Mnozí pivaři si také dopřávají na sklonku roku speciály z města piva, Plzně. „V chladnějším období je prostor pro piva s vyšším obsahem alkoholu, která v létě pít nejde,“ říká Petr Míč z plzeňského pivovaru Purkmistr.
Nabízejí tam patnáctistupňové svrchně kvašené pivo anglického typu india pale ale. K ochutnání je rovněž vídeňský speciál. „Vyznačuje se hebkou sladkostí s kořeněným dozníváním. Je sladší než ležák,“ popisuje speciál Petr Míč.
Ještě silnější je světlý vánoční speciál. Jedná se totiž o sedmnáctku. „Je to hodně silný speciál určený pro vánoční chvíle pohody a ne na žízeň,“ konstatuje. O vánoční piva je prý vždy takový zájem, že málokdy na čepu vydrží do Silvestra. Proto tu ještě mezi svátky budou moci pivaři vyzkoušet šestnáctku bock.