Lyceum v Chodově hledá učitele už v předstihu, výuka má začít do dvou let

  16:46
Zatím existuje více méně pouze na papíře, přesto už zamýšlené chodovské lyceum Avantech budí mezi pedagogy zájem. Podle Patrika Pizingera, starosty Chodova, je to dané filozofií, kterou nová škola chce razit. Do jejího fungování by měli více zasahovat sami její žáci. Vzorem se pro Chodov stala průmyslová škola a gymnázium z pražského Smíchova.

Ilustrační snímek. | foto: Petr Eret, MF DNES

„Při návštěvě na nás škola udělala dobrý dojem, líbí se nám její přístup ke vzdělávání a chtěli bychom jít tímto směrem,“ řekl starosta. Sympatické podle něho je, že se žáci pražské školy aktivně zapojují nejenom do řízení, ale i do výuky. Například čtvrťáci vyučují prváky. „Výuka nekončí se zvonkem. Žáci i pedagogové mají k dispozici zázemí pro své projekty i po době vyučování. To samé chceme použít u nás,“ vysvětlil starosta.

Město, které je iniciátorem vzniku lycea, chce výuku začít s kompletním týmem pedagogů. Těch je sice nedostatek, ale starosta věří, že se je podaří sehnat „Už se nám začínají ozývat lidé jak z regionu, tak mimo něj. Zatím sice nikoho nemáme smluvně zavázaného, ale ti lidé myšlence naší školy věří. Za minulé měsíce jsem mluvil se čtyřmi učiteli. Pokud dodržíme filozofii školy, přijdou,“ netajil se starosta Pizinger optimismem.

Provoz bude dražší

Na faktickém vzniku školy nyní pracují dva týmy. První řeší legislativní rámec tak, aby mohlo město požádat o registraci školy. Druhý pak bude komunikovat s potenciálními žáky a veřejností. Připravuje se web lycea, komunikační tým tak začne prezentovat budoucí aktivity školy. Ta má první žáky přivítat v září 2026. V příštím roce počítá radnice s první fází rekonstrukce objektu, v němž bude chodovské lyceum Avantech sídlit.

„Reálně lze očekávat, že bude stát 50 milionů korun. Ve třech fázích jsme schopni rekonstrukci hradit sami, případně pomocí zvýhodněného úvěru,“ naznačil Pizinger. Budoucí provoz školy bude podle starosty už vzhledem k nestandardní formě výuky dražší. Čeká, že jen radnice by na něj ročně měla dávat tři miliony korun. Vedle pražské průmyslovky a gymnázia je důležitým partnerem projektu lycea společnost SUAS GROUP.

Uplatnění pro všechny

Loni s městem podepsala memorandum o spolupráci. „Chystáme a provádíme řadu projektů zaměřených na moderní nízkoemisní a bezemisní energetiku, průmyslový a rezidenční development, ale i strojírenství,“ uvedl Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné a SUAS GROUP. Postupný útlum těžby a přeměna regionu podle něj přinese nové pracovní příležitosti a nároky na odbornou zdatnost uchazečů o práci.

„Chystáme projekty v okolí jezera Medard, rozvoj infrastruktury průmyslových zón, které v budoucnu osídlí nové firmy a ty budou potřebovat lidi. Navíc se zaměřujeme na stavbu solárních parků, bateriových úložišť, na inovace v chemickém průmyslu, nabídneme smart řešení pro města a obce. Ve všech těchto oblastech se pak mohou uplatnit právě i absolventi technického lycea v Chodově,“ doplnil Tomek.

8. června 2023