Rekonstrukce odhalila prasklé podlahy, senioři se musejí přestěhovat

  16:26
Popraskané a prohýbající se podlahy vyhnaly seniory z domova v Perninku na Karlovarsku. Stěhují se do několik kilometrů vzdáleného Nejdku. Závadu odhalili stavbaři při rekonstrukci.

Senioři z Perninku se přestěhují do zařízení REHOS v Nejdku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Všichni, kdo tu mají ruce a nohy, právě pomáhají a stěhují nábytek. Včetně mě,“ popsala aktuální stav na chodbách svého zařízení ředitelka zařízení REHOS v Nejdku Olga Pištejová. 

Do dvou pater domu, kde REHOS pečuje o své pacienty, se totiž v následujících pár týdnech začnou stěhovat klienti z Domova pro seniory v Perninku.

„Chceme mít pokoje připravené do tohoto čtvrtka, aby se se stěhováním začalo podle harmonogramu,“ vysvětila Olga Pištejová. Náhlý přesun seniorů z Perninku si vyžádala akutní situace. Stavebníci totiž během rekonstrukce původní vestavby narazili na neřešitelný problém v podobě popraskané prohýbající se podlahy. Přivolaný statik musel už jen konstatovat, že budova je k dalšímu obývání nevhodná. 

Celkem 32 klientů z celkového počtu 54 tak musí zařízení co nejdříve opustit. Stěhují se ale jen o pár kilometrů dál, právě do volných prostor zařízení REHOS. „Zde bude prozatímně vytvořeno naše odloučené pracoviště a klienti budou obývat dvě patra,“ doplnil ředitel Domova pro seniory v Perninku Alfréd Hlušek.

Přesunou se i zaměstnanci

„Už jsme se byli v tomto zařízení podívat a mohu potvrdit, že REHOS disponuje potřebnou kapacitou lůžek v maximálně dvoulůžkových pokojích, které mají odpovídající zázemí. Teď probíhají jednání s klienty, rodinami a samozřejmě také se zaměstnanci, kteří se do Nejdku přesunou společně s našimi klienty,“ doplnil Alfréd Hlušek. 

Podle krajského radního pro zdravotnictví Jana Bureše by měli být všichni klienti z Perninku přestěhováni v průběhu listopadu. Hned poté by se měla rekonstrukce budovy tamního domova pro seniory opět rozjet, tentokrát ale už v širším měřítku, než byla původně plánována. 

„Nyní se jedná také o tom, zdali se v areálu REHOS Nejdek zároveň nevybuduje pavilon nový, který by v budoucnu sloužil právě seniorům,“ dodal Jan Bureš. Kraj už také potvrdil, že aktuálně jedná o pomoci karlovarských hasičů a záchranářů, kteří při stěhování klientů z neobyvatelného domova pro seniory vypomohou.

Domovy se zatím daří chránit

Situaci podle ředitele Alfréda Hluška zatím bohudíky nekomplikuje pandemie onemocnění covid-19.

„Já opravdu doufám, že tohle už máme za sebou, protože u nás už vlna nákazy proběhla a nyní je tu klid,“ vysvětlil ředitel domova.

S konečnou platností zůstává v Perninku 22 klientů a do doby, než se zbytek seniorů přestěhuje, pozastavil domov přijímání klientů nových. „Je to ale situace dočasná, velmi brzy toto opatření odvoláme,“ dodal Alfréd Hlušek.

V Karlovarském kraji je celkem 28 pobytových zařízení sociálních služeb s celkovou kapacitou 1895 klientů. Patří sem domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a domovy pro osoby se zdravotním postižením. Ve všech těchto zařízeních bylo k pondělnímu poledni hlášeno pouze dvanáct pozitivních zaměstnanců, kteří jsou v pracovní neschopnosti, dalším šesti byla nařízena karanténa. Hygienici zároveň evidovali šestnáct pozitivních klientů s tím, že polovina z nich leží v nemocnici, zbylých osm je umístěných v izolaci v zařízení, kde momentálně žijí.