Senátorské kandidáty čeká perný týden, hodit se jim může podpora soupeřů

  13:10
Do druhého kola senátních voleb na Chebsku poslali voliči Miroslava Plevného za STAN a Jaroslavu Brožovou Lampertovou z ANO. Oba čeká perný týden, kdy se jim bude hodit i podpora dalších protikandidátů. Ti nejsou zajedno. Někdo už má jasno, koho v druhém kole podpoří, někdo zatím váhá.

Miroslav Plevný (STAN), vítěz prvního kola senátních voleb na Chebsku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kandidáti, kteří skončili na dalších místech, nepovažuji fakt, že se do druhého kola nedostali, za neúspěch.

„Druhé kolo by se mi samozřejmě líbilo, ale s kampaní, kterou jsem vedla, kdy jsem region objížděla na koloběžce s malým stánkem, je můj výsledek velkým úspěchem,“ komentovala výsledky prvního kola Markéta Monsportová, kandidátka Pirátů.

Bezprostředně po vyhlášení výsledků prvního kola senátních voleb se náhodou setkala s jeho vítězem, Miroslavem Plevným. „Pokud mě požádá o podporu ve druhém kole, ráda mu ji vyjádřím. Vlastně mu ji dám i bez požádání,“ přislíbila Monsportová.

Do dění v Senátu už nezasáhne dosavadní senátor Miroslav Nenutil, který skončil v prvním kole na třetím místě. O tom, komu ve druhém vyjádří podporu, zatím nechce spekulovat.

„Zatím mě nikdo neoslovil. Nejdřív si musím pročíst materiály obou finalistů a podle toho se rozhodnu. Záleží na tom, co budou chtít udělat pro Chebsko a Tachovsko a jak vidí svou práci v Senátu. Zatím jsem neměl čas se s tím seznámit,“ vysvětlil Nenutil.

Po 18 letech v politice, ať už komunální nebo té nejvyšší, si nyní dopřeje pár dní odpočinku. „A pak se začnu na chalupě věnovat farmaření. Určitě to ale nebude nic velkého,“ naznačil své plány pro budoucnost.

Volební výsledky pro obvod Cheb

O podpoře kandidátů ve druhém kole má naopak úplně jasno Josef Švarcbek (KSČM). Nedá ji nikomu. „U pana Plevného se mi nelíbily jeho výstupy ohledně sudetoněmecké otázky a paní Brožovou neznám,“ vysvětlil svůj postoj kandidát, který skončil na pátém místě.

Miroslav Plevný neplánuje, že by sám žádal o podporu. „S takovými jednáními nemám zkušenost. Jsem ale schopen bavit se s kýmkoliv,“ uvedl.

To jeho soupeřka plánuje být v tomto směru aktivnější. „Určitě nebudu spát s rukama v klíně. Už jsem někoho oslovila se žádostí o podporu. Ale uvidíme, jak to nakonec bude,“ naznačila Jaroslava Brožová Lampertová.

Autoři: ,