Novým senátorem za Cheb se stal Miroslav Plevný, volit přišlo málo lidí

  15:54
Voliči poslali do Senátu za Chebsko čtyřiapadesátiletého vysokoškolského učitele a chebského místostarostu Miroslava Plevného (STAN). Dali mu 70,31 procenta hlasů. V druhém kole tak porazil starostku Velké Hleďsebe Jaroslavu Brožovou Lampertovou z ANO, která získala 29,68 procenta hlasů.

Miroslav Plevný (STAN), vítěz prvního kola senátních voleb na Chebsku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Volební účast v Karlovarském kraji byla poměrně nízká, oproti prvnímu kolu zhruba jen třetinová, k urnám totiž přišlo 10,77 procenta voličů. Ti Plevnému udělili 7 323 hlasů, jeho soupeřka pak získala 3 091 hlasů.

„Lhal bych, kdybych řekl, že jsem překvapený. Nečekal jsem ale až tak velký rozdíl v počtu hlasů, které mě do Senátu poslaly,“ reagoval na výsledky Miroslav Plevný.

Volební výsledky pro obvod Cheb

Ten je připraven vzdát se funkce místostarosty Chebu. „Pro mé kolegy to tedy nebude nic nového. Neříkám, že nezůstanu v zastupitelstvu či v radě, ale svoji současnou funkci dám ihned k dispozici. Dál si chci nechat jen svůj částečný úvazek na vysoké škole, kde učím, jinak se budu plně věnovat práci v Senátu,“ uvedl.

Na otázku, čeho chce v Senátu dosáhnout, odpověděl: „Když slyším, jak někteří mí kolegové slibují, že opraví v obci, odkud pocházejí, kus chodníku nebo postaví lékárnu, divím se tomu. To je úkol pro místní politiky, senátor má jinou pracovní náplň. Úkolem Senátu je kontrola nových zákonů, které navrhuje Poslanecká sněmovna. Já mohu jen pohlídat to, že se nezapomene na regionální problémy a že se na příhraniční okresy bude myslet i v Praze.“

Karlovarský kraj má nyní všechny tři senátory ze STAN. Kromě Miroslava Plevného za Chebsko jsou to Jan Horník za Karlovarsko a Miroslav Balatka za Sokolovsko.

„Je to potěšující minimálně proto, že se s oběma velmi dobře znám a můžeme navzájem spolupracovat a informovat se,“ podotkl Plevný.

Jaroslava Brožová Lampertová popřála vítězi hodně štěstí. „Byla to soutěž a on zvítězil, tak ať se mu daří.“ Odpolední sčítání hlasů už prý ani moc nesledovala. „Právě jsem na návštěvě u mladých a chovám svého dvouměsíčního vnuka. Dnes mám klidný den a žádné starosti,“ dodala.

V prvním kole senátních voleb dostal Plevný od voličů 27 procent hlasů, Brožová Lampertová 17. 

Dosavadní senátor Miroslav Nenutil z ČSSD post neobhájil, když minulý týden skončil na třetím místě se 14 procenty hlasů. K urnám přišlo v prvním kole 30 procent voličů.

Autoři: ,