Jen co mu skončila celodenní šichta, už rybář pospíchal na břeh přehrady

  14:32
Je to okamžik, na který řada rybářů netrpělivě čeká. O půlnoci mezi 15. a 16. červnem začala sezona lovu dravých ryb. Už od středečního večera tak desítky lovců přešlapovaly na březích přehrady Březová na Karlovarsku, aby o půlnoci mohly nahodit.

Začala sezona dravých ryb. Rybáři při lovu na březích údolní nádrže Březová, na snímku Ondřej Krbec. (16. června 2022) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Je to záživnější než třeba lov kaprů. Raději než na ně čekat šest hodin na jednom místě, si udělám tříhodinovou procházku kolem vody,“ tvrdí Ondřej Krbec.

Ač byl po čtyřiadvacetihodinové šichtě u karlovarských hasičů, ráno už stál u břehu přehrady. „Když mi vyjdou služby tak, abych mohl na dravce vyrazit hned první den, využiju toho. Ale abych si kvůli tomu bral dovolenou jako jeden můj kolega, to zase ne,“ říká rybář, který se lovu dravých ryb věnuje čtyři roky. „Dravec je taky jediná ryba, kterou jím. Třeba takový candát je chuťově geniální ryba. Překoná i kdejakou mořskou,“ doplňuje.

Rybářská sezona lovu dravců začala. Pochlubte se svým úlovkem

S tím, že by si takovou dobrotu dopřál hned první den, ovšem krátce potom, co přišel k přehradě, nepočítal. „První den se mi ještě nikdy rybu chytit nepodařilo. Velké se mi snad vyhýbají. Když už na háčku nějaká skončí, je spíš malá. Loňská sezona byla vůbec povedená. Kromě čtyřiceticentimetrového okouna jsem nechytil nic,“ se smíchem vylíčil loňský lovecký (ne)úspěch Ondřej Krbec.

Doby hájení ryb

 • od 1. 1. do 15. 3.
  mník jednovousý
 • od 1. 1. do 15. 6.
  bolen dravý, candát obecný, sumec velký, štika obecná
 • od 1. 1. do 30. 9.
  hlavatka obecná
 • od 16. 3. do 15. 6.
  jelec jesen, jelec tloušť, jeseter, vyza, ostroretka stěhovavá, parma obecná, parma východní, podoustev říční
 • od 1. 9. do 15. 4.
  pstruh obecný
 • od 1. 9. do 30. 11.
  úhoř říční
 • od 1. 12. do 31. 7.
  lipan podhorní

Zdroj: mrs-tisnov.cz

Jen o pár metrů dál rozbil své zázemí Petr Sekerák ze Žlutic. Na začátek lovné sezony se vybavil velice dobře. Stan s lehátky, přístřešek a hlavně pruty. „Vždyť se na to třese už půl roku,“ líčí Petrovu vášeň jeho partnerka. „Těším se prakticky od okamžiku, kdy skončila minulá sezona,“ přizvukuje jí žlutický rybář.

Březová je pro něj oblíbeným místem rybolovu. „Je to krásné místo,“ svěřuje se Petr Sekerák. Má k němu ale i výhrady. „Je těžko přístupné. Natahat k vodě všechny věci byl očistec.“

Podobně jako Ondřej Krbec ani on většinou nemá první den štěstí. „Budu tady do soboty, tak uvidíme, jestli něco přijde,“ říká. První dny u vody ale letos určitě nebudou těmi posledními. „V září se sem chystám, možná i na týden,“ potvrzuje Petr Sekerák.

Přes léto se ale většinou musí své rybářské vášně vzdát. „Pracuji v zemědělství, takže se k rybám přes léto těžko dostanu,“ vysvětluje. Sezona lovu dravých ryb skončí 31. prosince.