iDNES.cz

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

  11:46
Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc tun kalů z ostravských ropných lagun. Městu vadí, že má spalování toxického odpadu za humny, ale do celého procesu nemohlo mluvit. Ministerstvo namítá, že jen potvrdilo rozhodnutí krajského úřadu.

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Krajské město chce být v případě zplyňování ropných kalů ve Vřesové takzvaným účastníkem řízení. Protože ministerstvo životního prostředí jeho žádost zamítlo, Karlovy Vary daly na názor městské komise lázeňství a cestovního ruchu, která podání správní žaloby na ministerstvo doporučila.

„Karlovy Vary by měly být účastníkem řízení. Ke zplyňování dochází velice blízko tohoto lázeňského města, které je bytostně závislé na kvalitě životního prostředí,“ řekl primátor Petr Kulhánek.

Kulhánek je zároveň členem komise lázeňství a cestovního ruchu. V zápisu z jejího srpnového jednání stojí, že se město o likvidaci nebezpečného odpadu dozvědělo pouze z médií a nemohlo se k ní vyjádřit. Proto se rozhodlo zvrátit rozhodnutí o změně takzvaného integrovaného rozhodnutí vydaného krajským úřadem. Komise věří, že žaloba bude stejně účinná, jako tomu bylo v sousedním regionu.

„Právní odbor magistrátu jednal se zástupci občanských sdružení, jejichž obdobný případ se v minulosti řešil v Ústí nad Labem, kdy sdružení podala proti ministerstvu životního prostředí úspěšnou správní žalobu a krajský soud rozhodnutí ministerstva zrušil,“ uvedla komise.

Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové se názor ministerstva nijak nemění. „Ministerstvo životního prostředí, jako odvolací orgán, v tomto případě pouze potvrdilo původní postup Krajského úřadu Karlovarského kraje, který správní řízení o změně integrovaného povolení zařízení ve Vřesové vedl, a dle zákona o okruhu účastníků rozhodl správně,“ informovala Roubíčková.

Zároveň dodala, že zákon neumožňuje při změně integrovaného povolení, kdy se pouze rozšiřuje okruh zpracovávaných odpadů, aby se účastníky řízení stala obec, na jejímž území samotné zařízení neleží.

„Je to zcela standardní postup vyplývající zcela jasně ze zákona,“ podotkla Petra Roubíčková.

V paroplynové elektrárně ve Vřesové se kaly a další odpadní látky zpracovávají dlouhodobě. V srpnu loňského roku společnost úspěšně požádala krajský úřad o povolení, aby mohla likvidovat i nový odpad.

„Je důležité říci, že v zařízení ve Vřesové se zpracovává milion pět set tisíc tun uhlí za rok, z toho jen deset procent smí tvořit zpracování příměsi, jako jsou dehtové kaly a další. Tedy ani po rozšíření integrovaného povolení nesmí dojít k navýšení zpracování nad tuto desetiprocentní hranici, nemění se tedy zátěž pro kvalitu životního prostředí v oblasti,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Doplnila, že o rozhodnutí úřad informoval všechny zainteresované instituce i obce.

„Dle názoru krajského úřadu se nejednalo o změnu v užívání, a proto správní řízení vedl ve formě nepodstatné změny tohoto povolení, čímž byli z předmětného řízení vyloučeni všichni účastníci. Dle názoru právního odboru magistrátu se však jedná o podstatnou změnu integrovaného povolení,“ upozornila komise lázeňství a cestovního ruchu.

První várka ropných kalů z ostravských lagun dorazila do plynárny ve Vřesové koncem dubna (podrobněji v článku Do Vřesové už vlaky přivezly prvních 200 tun ropných kalů z Ostravy). Sokolovská uhelná, které provoz patří, tehdy informovala, že se látky rozloží v tlakové nádobě, takže při likvidaci nebude nic unikat do ovzduší.

„Když provoz nabíhal, dostával jsem průběžné informace, že všechny kontroly, zejména ta z inspekce životního prostředí, byly bez závad. To znamená, že budu věřit, že ten proces, který tam probíhal i v minulých letech a stejně probíhá i teď, negativně neovlivňuje životní prostředí,“ uvedl primátor.

Zakázku na vytěžení a zpracování kalů vyhrála společnost AVE CZ. Podle projektu má veškeré zbylé kaly z Ostravy odvézt do konce letošního roku, finální likvidace se může uskutečňovat ještě dva roky. Firma zatím z Ostravy odvezla pětinu. Jestli společnost odvoz stihne bude podle mluvčí AVE CZ Pavly Iváckové jasné v říjnu, kdy se chystá velká aktualizace celého projektu.

14. března 2018

zpět na článek