Krtek, horský skřet i malí hudebníci. Řezbáři tvořili pohádková posezení

  9:36
Je libo posadit se na lavičku, ze které vám mává Krteček? Anebo na takovou, z níž děti nesmějí slézt, dokud nezazpívají písničku? Nyní to bude možné na Ježíškově cestě v okolí Božího Daru na Karlovarsku. Právě pro ni vytvořili řezbáři z české i německé strany hranice pohádková posezení.

„Zadání bylo stejné jako v předchozích ročnících,“ říká Zuzana Zetková, koordinátorka Česko-saského řezbářského plenéru na Božím Daru. „Ostatně stejné bylo i osazenstvo řezbářů. S jedinou výjimkou. Pro nemoc se omluvil jeden z německých účastníků. Je to fakt skvělá parta, takže jsem do její sestavy ani sahat nechtěla,“ doplňuje koordinátorka. 

Zdravé jádro řezbářského plenéru se do práce pustilo ve středu, jejich snažení vyvrcholilo o víkendu. Mezi tvůrci ani letos nechyběl Josef Frnka z Jindřichovic na Sokolovsku. Zůstal věrný své tradici a opět vytvořil tradiční českou pohádkovou postavičku. Tentokrát Krtečka. „Komu by se nelíbily pohádky?“ říká řezbář o pramenu inspirace pro svou tvorbu. 

Postavy z tradičních českých Večerníčků mu učarovaly. I proto loni ze dřeva vyvedl Křemílka s Vochomůrkou, zatímco při prvním plenéru se pochlubil Rákosníčkem.

Zdeněk Vejražka, který pracoval vedle něj, naproti tomu popustil uzdu fantazii. „Říkejte tomu, jak jen chcete. Třeba horský skřet. Nebo lesní mužík,“ vyzývá obdivovatele své práce. Vzhledem k divoké podobě mužíka s rozježenými pačesy je ale pojmenování horský střet výstižnější.

Dva němečtí řezbáři rozbili své stany v sousedství těch českých. To ovšem neznamená, že by se nějak stranili dění. „Jsme skvělá parta. A i když třeba neumíme německy, vždy se domluvíme. Přes den za pomoci překladačů a večer u piva už žádnou pomoc nepotřebujeme,“ poodkrývá zákulisí plenéru Frnka. 

Společnou řeč tak čeští řezbáři našli i s Raikem Zengerem. Ten pro svou lavičku vybral motiv dvou malých hudebníků. Děvčátko hraje na housle a chlapec na citeru. „Dítě, které na tuto lavičku usedne, musí zazpívat písničku,“ prozrazuje pointu Zuzana Zetková.