Marienbad Film Festival představí výrazné tvůrce experimentálního filmu

  9:08
Poprvé v červnovém termínu se koná letošní ročník Marienbad Film Festivalu, který tento týden od čtvrtka do neděle hostí Mariánské Lázně. Centrem dění akce zaměřené na experimentální film a rozvoj okrajových podob kinematografie v České republice i v mezinárodním kontextu je místní dům Chopin na Hlavní třídě. Tématem letošního ročníku je regenerace.

Hudebník Aid Kid na Marienbad Film Festivalu pokřtí vinyl s hudbou, kterou složil pro thriller Zlé časy, a odehraje i speciální koncert. | foto: Richard Hodonický

Letošní 9. ročník představí výrazné tvůrce experimentálního filmu, pohyblivého obrazu a audiovizuálních esejí, například díla Víctora Ericeho, Ivana Vojnára i Alaina Resnaise. Součástí festivalu jsou již tradičně dvě soutěže, a to o nejlepší experimentální film a nejlepší audiovizuální esej.

Novou výkonnou ředitelkou festivalu se v letošním roce stala Anna Kopecká, bývalá umělecká ředitelka MFF Febiofest a Mezinárodního filmového festivalu v irském Corku.

„Marienbad jsem navštěvovala od jeho počátků jako divák a užívala si úžasnou lázeňskou atmosféru v kombinaci s projekcemi experimentálních a klasických filmů. Proto jsem velmi ráda, že se letos mohu do příprav zapojit i na straně organizátorů. Věříme, že program naláká nejen milovníky experimentální tvorby, ale díky klasickým českým i zahraničním filmům i ty, kdo v Mariánkách pracují či sem přijeli relaxovat,“ uvedla Anna Kopecká s tím, že tématem letošního ročníku je regenerace.

„V době probíhajících válek, prohlubující se krize a škrtů v živé kultuře, které způsobily konec menších kulturních událostí, obracíme pozornost dovnitř týmu. Zjednodušujeme program a energii zaměřujeme na péči o lokální vazby a publikum oživením kulturního programu domu Chopin. Programově se téma zrcadlí ve výběru celovečerních filmů, které akcentují vztah ke krajině a vlastní minulosti,“ řekl programový ředitel festivalu Tomáš Vobořil.

Ve Varech nás zastoupí Světýlka a Mord, v porotě zasedne Geoffrey Rush

Celý festival zahájila projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči (2023). Film, který Erice představuje po třicetileté tvůrčí odmlce, vypráví příběh o filmaři, jenž rozkrývá záhadu dávno opuštěného projektu poté, co představitel hlavní role beze stopy zmizel.

Nechybí komedie či thrillery

Diváci se mohou těšit také například na Cestu pustým lesem (1997) Ivana Vojnára či Případ pro začínajícího kata (1969) Pavla Juráčka.

V programu nechybí ani novější snímky jako belgická komedie Příšera z jezera Éléonore Saintagnan či rumunský thriller Toma Wilsona Zlé časy, který je uveden v rámci programu věnovaného českému muzikantovi a multimediálnímu umělci Aidu Kidovi.

Aid Kid na Marienbadu pokřtí vinyl s hudbou, kterou pro Zlé časy složil, a odehraje i speciální koncert. Navíc se zúčastní diskuse o skládání filmové hudby v rámci Marienbad Industry.

Další z hostů festivalu, scenárista, režisér a autor komiksů Vojtěch Mašek, přijede uvést zapomenutou perlu českého sci-fi filmu Ztracenou tvář Pavla Hobla (1965).

Mariánské Lázně jsou zase na mapě filmových festivalů, slaví 70. výročí

Chybět nebude ani tradiční projekce filmu jednoho z nejvýznamnějších francouzských režisérů Alaina Resnaise. Tentokrát to bude snímek Divoká tráva (2009), bláznivá lehká komedie o ztrátě soudnosti a neovladatelné touze.

Do hlavní soutěže se letos přihlásila více než stovka filmů. Tomáš Vobořil vybral dvanáct, z nichž porota ve složení irský dramaturg Daniel Fitzpatrick, audiovizuální umělkyně Anna Kryvenko a výtvarník Roman Štětina vybere vítěze.

Do soutěže audiovizuálních esejí se přihlásilo téměř pět desítek autorů. Kurátoři sekce Veronika Hanáková a Jiří Anger jich předvybrali patnáct. O vítězi rozhodne porota ve složení experimentální filmař Péter Lichter, audiovizuální umělec Matěj Pavlík a filmová publicistka Štěpánka Ištvánková.