iDNES.cz

Ředitelé škol v Karlovarském kraji obhajovali křesla, většina zůstává

  8:56
Desítky šéfů škol a takzvaných školských zařízení v kraji mají za sebou konkurzy na ředitelská místa. Právě v tomto roce totiž končí šestiletá lhůta, po kterou jim trvá funkční období. Ve výběrových řízení většina ředitelů uspěla.
(ilustrační foto)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

V roce 2012 začala platit novela školského zákona, která zřizovatelům umožňuje po šesti letech vyhlásit konkurzy na ředitelská místa. Dělat je podle ní mohou, ale také nemusejí.

Například Karlovarský kraj k nim ale přikročil. „Konkurzy dopadly úspěšně, všech třináct stávajících ředitelů obhájilo své posty. Musím ale konstatovat, že to nebyla vůbec formalita. Byli opravdu perfektně připraveni, jejich koncepce na další období měly hlavu a patu a mně se líbily,“ uvedl krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč.

Hejtmanka Jana Vildumetzová přitom zdůraznila, že jmenování se dočkali všichni ti, kterým výběrová komise přidělila první místo. „Jsou to tedy uchazeči, které nám výběrová komise doporučila,“ doplnila.

Podle Jaroslava Bradáče se o ředitelské křeslo krajských zařízení většinou hlásil jediný zájemce a pouze v jednom případě byli dva. „Jinak šlo o ředitele stávající, což nás i trochu překvapilo. Mysleli jsme si, že to bude jinak, ale i tak mohu garantovat, že kdyby se komisi nelíbili, tak by řekla, že nevyhovují,“ zmínil.

V Karlových Varech je téměř všude už jasno

Konkurzy jdou nyní do finále i v Karlových Varech, kde už je ve většině případů jasno. Výběrová řízení se v krajském městě týkala více než desítky zařízení. „Konkurz se ještě uskuteční na ZŠ Konečná, kde je termín podání přihlášek do konce července,“ uvedl primátorův náměstek pro školství a kulturu Jiří Klsák.

V Karlových Varech se několik ředitelů změnilo, například v Základní škole J. A. Komenského. Dosavadní ředitelka v konkurzu neuspěla a nahradí ji jiná. Škola byla řadu měsíců rozdělena na dva tábory. Jeden podporoval dnes již bývalou šéfku, druhý naopak nebyl s její prací spokojen.

„Na dvou školách také ředitelé skončili. Je to ZŠ Poštovní a ZŠ Krušnohorská. Jeden odešel na vlastní žádost s tím, že chce dál učit, ale nechce být ředitelem, druhý skončil z toho důvodu, že se mu přiblížil důchodový věk,“ vysvětlil Jiří Klsák.

Mluvčí radnice Helena Kyselá doplnila, že výběrová řízení se v krajském městě týkala základních škol i jedné mateřské školy. „Konkurz se ještě uskuteční také na Základní umělecké škole Antonína Dvořáka, kterou Karlovy Vary v současné době přebírají od Karlovarského kraje,“ uvedla.

Po letošních výběrových řízeních budou ve městě následovat ještě některá další. V příštím roce Karlovy Vary očekávají konkurz na ředitele ZŠ 1. máje ve Dvorech a v r. 2020 na ředitelku 2. mateřské školy.

Cheb konkurzy nevyhlásil

Na rozdíl od kraje a Karlových Varů se Cheb rozhodl konkurzy nevyhlašovat. „Týkaly se pouze dvou příspěvkových organizací, a to dle požadavků školské inspekce. Jednalo se o Mateřskou školu Osvobození Cheb a 6. chebskou základní školu. Máme dvě nové ředitelky těchto zařízení,“ informovala mluvčí radnice Simona Liptáková.

V Sokolově zase pořádali celkem osm konkurzů. „Dva se týkaly základních škol, čtyři mateřských škol a dále základní umělecké školy a domu dětí a mládeže. Někteří ředitelé se již kvůli plánovanému odchodu do důchodu do konkurzů nepřihlásili. Máme dvě nové ředitelky základních škol a dvě nové ředitelky mateřských škol. Čtyři stávající ředitelé konkurzní řízení vyhráli, a tak byli potvrzeni ve funkcích,“ uvedla vedoucí sokolovského odboru financí a školství Barbora Bardonová.

zpět na článek