Daň z nemovitosti nezvýšíme, slibují některá města. Přijdou o desítky milionů

  16:10
Dopady vládního konsolidačního balíčku na rozpočty měst budou značné. Radnice čeká ekonomicky těžké období. Například krajské město Karlovy Vary přijde o desítky milionů kvůli snížení rozpočtového určení daní. Přesto karlovarský magistrát nebude zvyšovat místní koeficient daně z nemovitosti.

O téměř 30 milionů pak Karlovy Vary přijdou v souvislosti se změnou rozložení výnosů z hazardu. „Opravdu lidem nechceme více zatěžovat rodinný rozpočet. Navíc víme, že sama vláda chystá plošné navýšení základní sazby této daně,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Podle jejího názoru by ale vláda k tomuto kroku sahat neměla. Možnost úpravy výše daně z nemovitosti by měla i nadále zůstat v kompetenci měst a obcí. „V tomto ohledu se shoduji s mnoha dalšími starosty, stejný názor má i Svaz měst a obcí,“ podotkla primátorka.

Magistrát o navýšení koeficientu daně uvažoval ve vybraných lokalitách. Vyšší daň by se týkala například lázeňského území, kde je většina nemovitostí k podnikání. Od tohoto plánu ovšem vedení města zatím ustoupilo. „Počkáme na konečnou podobu vládního balíčku. Další kroky budeme zvažovat následně,“ dodala Pfeffer Ferklová.

Jde hlavně o průmyslové zóny

Pokles příjmů v souvislosti s opatřením vlády předpokládají i v Chebu. Jak zásadní bude, ukáže definitivní podoba konsolidačního balíčku. V souvislosti s tím bude zářijové zastupitelstvo rozhodovat o navýšení koeficientu daně z nemovitosti.

„Zdůrazňuji, že se jedná pouze o komerční objekty ve vybraných lokalitách. Jde o logistické a výrobní haly v průmyslových zónách Hradiště u Chebu, Podhrad, Maškov nebo Dolní Dvory. Předpokládané zvýšení koeficientu se týká také komerčních nemovitostí v lokalitě Svatý Kříž,“ konstatoval chebský starosta Jan Vrba.

Městům takový krok umožňuje přelomový rozsudek Ústavního soudu, který potvrdil právo obcí zvýšit daň z nemovitosti třeba jen ve vybraných částech města podobně, jak to zvažují v Karlových Varech.

Propad o 10 až 30 milionů

Na konečnou podobu balíčku čekají i v Mariánských Lázních. „Chystáme dva rozpočty, jeden podle současných pravidel, druhý podle návrhu vládního balíčku. Vzhledem k tomu, kolik bude pozměňovacích návrhů, je příprava rozpočtu těžká. Jsme docela nervózní z toho, že nevíme, s čím můžeme do příštího roku počítat,“ uvedl starosta Martin Hurajčík.

V případě Mariánských Lázní by se podle něj mělo jednat o propad mezi 10 až 30 miliony korun. „My ale nemáme jak tyto příjmy vykompenzovat a rozhodně nehodláme jít cestou zvyšování koeficientu daní z nemovitosti pro obyvatele. Ono stačí už to plánované dvojnásobné zvýšení, které plánuje vláda,“ doplnil starosta.

V Sokolově zatím v ohledu zvyšování koeficientu jasno nemají. „V současné době se nedá říct, ani že zvýšíme, ani že nezvýšíme,“ uvedl mluvčí radnice Michal Švarc. Konečnému rozhodnutí bude podle něj předcházet důkladná analýza toho, jak k celé věci přistupují v jiných městech. „Tu pak dostane vedení města. Na jeho zvážení bude, zda případné navýšení předložit radním, či ne,“ dodal mluvčí.

1. března 2023