Půlmaraton uzavře centrum Varů řidičům, omezení začínají už v pátek

  8:42
Na řadu dopravních omezení se musí připravit ti, kteří se o víkendu chystají do Karlových Varů. Kvůli tradičnímu půlmaratonu bude velká část města uzavřena pro veškerou dopravu. I když se hlavní závod běží v sobotu, omezení začínají už o den dříve.

Karlovy Vary jsou plné značek a tabulí, které upozorňují na dopravní omezení spojené s konáním půlmaratonu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Od pátku od 18 hodin do sobotní půlnoci bude úplně uzavřené nábřeží Osvobození,“ potvrdila Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu. Právě břeh řeky Teplá je totiž tradičně místem startu a cíle celého závodu. Výjimku budou mít pouze v pátek autobusy MHD.

Sobotní omezení začínají úderem půl čtvrté odpoledne. Až do 17. hodiny budou úplně uzavřené a motoristé neprojedou ulicemi I. P. Pavlova, Karla IV., Jánský most, Lázeňská, Mlýnské nábřeží, T. G. Masaryka, Tržiště, Vřídelní a Zahradní.

„Objížďka se vzhledem k rozsahu akce nestanovuje a nenařizuje,“ konstatovala Kyselá.

O hodinu později pak přibudou další ulice - Dr. Davida Bechera (část od křižovatky Moskevská s ulicí T. G. Masaryka), Festivalový most, Divadelní náměstí, Horova, Mariánskolázeňská, Mírové náměstí, Mlýnské nábřeží, Moskevská, náměstí Republiky, Nová louka, Slovenská, Stará louka, Šumavská, Varšavská, Západní a Tuhnický most.

„Tato uzavírka potrvá až do 22. hodiny,“ upozornila mluvčí magistrátu s tím, že z celého vnitřního lázeňského území nebude možný výjezd ani vjezd v čase od 17 do 22 hodin.

Komplikace čekají nejen motoristy, ale i cestující městské hromadné dopravy. „Omezení se dotkne celkem deseti linek včetně vyhlídkové a autovláčku, který v sobotu nebude jezdit vůbec,“ řekl Lukáš Siřínek, ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary.

Přesný rozsah omezení včetně linek, kterých se dotknou, najdou cestující na webových stránkách dopravce.

Lázeňským územím proběhnou závodníci hned dvakrát

Půlmaraton se v Karlových Varech poběží už posedmé. Trasa, která měří 21,0975 kilometru, bude letos stejná jako loni, kdy doznala změn kvůli uzavřenému Doubskému mostu. Závodníci se tak budou obracet už před Dvorským mostem, řeku překonají po lanovém mostě. Zato hned dvakrát proběhnou lázeňským územím.

„Trasa není v porovnání s jinými závody nejrovinatější, přesto je nejrychlejší čas pod 61 minut skvělý,“ komentoval charakter závodu jeho koordinátor Tomáš Mirovský.

Rekord závodu, 1:00:54, zaběhl v roce 2017 Keňan Wilfred Kimitei. Mezi ženami drží rekord ze stejného roku Keňanka Yvonne Jelagat. Má hodnotu 1:08:19. Letos však, stejně jako loni, afričtí závodníci do Karlových Varů nepřijedou. Díky projektu EuroHeroes tak i tentokrát dostanou šanci špičkoví atleti ze starého kontinentu.