iDNES.cz

Cheb pozastavil participativní rozpočet, rozpracované akce ale dokončí

  14:16
Tři roky mohli lidé v Chebu navrhovat a následně vybírat nejlepší nápady, jak zlepšit vzhled města a zpříjemnit život jeho obyvatel. Pro letošek však zastupitelé rozhodli o pozastavení participativního rozpočtu. Rozpracované akce z minulých let chce ale město letos dokončit.

Jednou z akcí realizovaných v Chebu v rámci participativního rozpočtu byla i kuličková dráha. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Tento projekt jsme museli pozastavit. Důvodem je, že některé věci z předchozích let nejsou hotové, a to velmi zatěžuje odbory, které se tím zabývají. Navíc jsme zjistili, že výrazným způsobem vzrůstají rozpočty jednotlivých nápadů,“ uvedl chebský starosta Jan Vrba.

Rovněž sehnat firmy, které by se prací ujaly, není podle Vrby jednoduché. „Tento rok tedy dokončíme rozpracované projekty z druhého a třetího ročníku a budeme přemýšlet, jestli to vše pustit dál v nezměněné podobě, nebo zda hledat jinou formu participativního rozpočtu,“ poznamenal Vrba.

Podle mluvčí města Simony Liptákové jsou projekty za rok 2020 hotové. Za rok 2021 zbývá dokončit jeden z celkem devíti vybraných projektů. Tím je kontaktní minizoo autorky Petry Korelusové. Ta navrhuje vytvořit výběh pro kozy na nevyužitém prostoru skal naproti řece pod areálem chebského domu dětí a mládeže.

Zemní trampolína i Hurvínkova lavička

„Z rekordního počtu devětatřiceti návrhů, které lidé podali v roce 2022, prošlo veřejným hlasováním třináct. Kromě jednoho, kterým je znovuoživení pramene Oharka, zatím všechny na dokončení čekají,“ doplnila Liptáková.

Například Berta Majerníková ve svém nápadu poukazuje na to, že v okolí památníku na Svatém Kříži, který připomíná oběti železné opony, chybí vysvětlení či objasnění, proč a jak byly v dobách totality hranice takto střeženy. Navrhuje to změnit.

V parku v Brandlově ulici se ještě má objevit zemní trampolína, ve hře je i zpracování studie na obnovení cesty pro pěší a cyklisty z Chebu do Františkových Lázní, vytvoření prostoru pro setkávání sousedů v Dolním Pelhřimově či osazení Hurvínkovy lavičky. Tu autor nápadu Igor Kukučka navrhuje umístit pod Chebským hradem.

„Rád bych vyzdvihl význam Gustava Noska, který v Chebu žil a tvořil. Umělce, loutkoherce, spolupracovníka Josefa Skupy a talentovaného řezbáře, známého veřejnosti jako duchovního otce a tvůrce oblíbené postavičky Hurvínka, jíž znají lidé doslova po celém světě,“ řekl Kukučka.

Na věž by se měl vrátit původní zvon

Další návrhy doporučují ozelenění nevzhledných objektů veřejných toalet, obnovení zapomenutých vyhlídkových laviček nad řekou Ohře, osvětlení přístupové cesty k vodojemu sv. Ján či zprůchodnění historické cesty mezi Svatým Křížem a Slapanskou cyklostezkou. Návrh předpokládá vyčistit pěšinu od náletů či nízkých větví okolní zeleně, které v období vegetace znemožňují průchod.

Budovat se bude rovněž otevřený altán na zahradě Domu dětí a mládeže, který by sloužil jako venkovní učebna pro děti, ale i pro širokou veřejnost jako odpočinkové a relaxační místo.

Vznikne také pergola na hřišti v Hájích. Veřejnost dala zelenou i nápadu, aby se na věž staré radnice namísto elektronické zvonkohry vrátil původní zvon. „Protože jedinečný a přitom pokaždé trochu jiný zvuk skutečného zvonu žádné digitální zařízení nedokáže napodobit,“ dodal autor návrhu Jaroslav Aust.

zpět na článek