Plánovaný kamenolom straší obyvatele z okolí Hlinek, chystají petici

  14:00
Do těsného sousedství obce Hlinky posunulo hranice chráněného ložiskového území pro těžbu kamene jeho nedávné rozšíření. To se nelíbí vedení Stanovic, pod které Hlinky spadají, ani správě Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, na jejímž území se ložisko nachází

Čedičové varhany u Hlinek. | foto: Foto J. FikarMAFRA

O tom kdy, a jestli vůbec, tady těžba začne, však firma nechce spekulovat. „Rozšíření chráněného ložiskového území je první z několika fází daných zákonem,“ uvedl Pavel Tatýrek, zástupce těžební společnosti KMK Granit. „Jde o dlouhodobý proces. Nikdo neví, kdy by zde mohla těžba začít. Záleží na tom, jak se bude vše vyvíjet,“ doplnil.

O záměru společnosti se starostka Stanovic Alice Kondelčíková dozvěděla letos v lednu. „Tehdy jsem dostala od těžařské firmy její stanovisko. Oznámili mi, že se něco takového chystá. O rozšíření území a otevření lomu jsem do té doby nevěděla,“ konstatovala starostka.

Správa CHKO nebyla účastníkem jednání

Ta hledá argumenty, proč lom v sousedství nemít. „Když je dodáme, mohl by někdo zareagovat, že není úplně dobře lom otevírat,“ řekla Kondelčíková. Spolupracuje přitom s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR i se správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. „To proto, aby za námi stály instituce, které mají sílu něco změnit,“ vysvětlila starostka.

Správa CHKO se vymezila proti tomu, že nebyla spoluúčastníkem jednání na ministerstvu životního prostředí. „Tam jsme mohli hájit naše zájmy. Teď to bude složitější. Nevím ale, jestli náš podnět dopadne dobře,“ konstatoval Jiří Sikora, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny CHKO Slavkovský les.

Místní chystají proti plánu těžit petici

Ministerstvo životního prostředí vydalo společnosti KMK Granit předchozí souhlas k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru Hlinky a zároveň změnilo chráněné ložiskové území. Správa CHKO se podle Sikory bude vymezovat proti tomu, aby bylo poškozené či zrušené biocentrum v této lokalitě. „Území má biotopovou a druhovou hodnotu. Nelze ho jednoduše změnit,“ doplnil vedoucí oddělení.

Proti záměru těžařské firmy vznikne petice. Její iniciátor Vladimír Rigo hodlá obejít všechny sousedy. „Potřebuji znát jejich názor, abych ve snažení nebyl sám. Vím ale jistě, že petice vznikne,“ řekl Rigo. Toho záměr těžit v lokalitě zvednul ze židle. „Nikdy jsem se do ničeho nevměšoval. Ale v tomto případě cítím, že musím,“ dodal strůjce petice, který v Hlinkách žije.

Případná těžba by mohla ohrozit i přírodní památku Čedičové varhany. Ty jsou, obdobně jako známější Panská skála u Kamenického Šenova, pozůstatkem sopečné činnosti z období před přibližně 22 miliony lety. V lokalitě roste orlíček obecný a žije zde ještěrka živorodá či zmije obecná.