iDNES.cz

Účet za Zemanovu návštěvu se Karlovarskému kraji podařilo srazit na půlku

  9:02
Karlovarský kraj dokončil vyúčtování páté prezidentské návštěvy Miloše Zemana v regionu. Vynaložil na ni přibližně polovinu toho, co ho stály prezidentské výjezdy v předchozích letech. Náklady spojené s návštěvou letos činily 231 232 korun.

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal darem karikaturu od místního umělce Jana Vávry. (21. 3. 2019) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„V této částce je zahrnuto ubytování prezidenta a jeho doprovodu, občerstvení, pořádání obědů s účastí osobností kraje, zástupců regionu, zaměstnavatelů a firem, dále zajištění moderování při setkání s občany, pořízení fotodokumentace, dárky,“ vyjmenovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Miloš Zeman pobýval v regionu od 19. do 21. března.

Že prezidentský výjezd bude tentokrát levnější, naznačila ještě před samotnou návštěvou hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Informovala například o tom, že hosty kraje se stane pouze delegace samotná, doprovod, kterým je například ochranka a podobně, bude platit prezidentská kancelář, což v minulých letech nebylo.

Miloš Zeman navštívil naposledy region začátkem března 2017, tedy rok předtím, než se stal podruhé hlavou státu. Tehdy stál kraj jeho výjezd 485 810 korun. V roce 2016 to bylo 635 581 korun, rok předtím 455 807 korun a v roce 2014 pak 552 324 korun.

Fotogalerie

Letošní návštěvy krajů pojal Miloš Zeman coby poděkování voličům. V regionu se mu během loňské prezidentské volby dostalo čtvrté nejvyšší podpory v České republice. Výběr tradičních setkání s občany padl na ty obce v kraji, kde se těšil vysoké přízni voličů.

Na Sokolovsku šlo o Vintířov, kde získal 75,64 procenta hlasů, a o Kraslice, kde dosáhl téměř 62procentní podpory. Na Chebsku zase zavítal do Aše, kde jej volilo bezmála 63 procent lidí.

Poslední setkání měl v Milhostově, v němž žije zhruba 320 obyvatel. Tam mu svůj hlas dalo dokonce 90,51 procenta lidí.

Na závěr své letošní návštěvy Miloš Zeman uvedl, že do konce svého funkčního období region ještě jednou navštíví.

Prezidentská návštěva v Milhostově

zpět na článek