iDNES.cz

Firmy si chválí projekt, který v jejich týmech zlepšuje komunikaci s Ukrajinci

  9:30
Zvýšit kvalifikaci uprchlíků a pomoci jim tak lépe se uplatnit na pracovním trhu. To je cílem nového programu Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje. Zapojily se do něj už více než dvě stovky Ukrajinců.

Najít zaměstnání mohou uprchlíci z Ukrajiny i na veletrzích práce, na jejichž pořádání se rovněž podílí Krajská hospodářská komora. | foto: Vladimír Meluzín

„Zvyšování kvalifikace a odbornosti uprchlíků z Ukrajiny vede k jejich většímu zapojení do pracovního trhu. Díky tomu získají také lepší nabídky zaměstnání. Zároveň se zvýší šance na úspěšnou integraci do nového prostředí. Obsazení volných pracovních pozic zase vede k posílení ekonomiky,“ vysvětlila Lenka Mansfeldová, ředitelka krajské hospodářské komory.

V rámci nového projektu komora pořádá šestnáct kurzů češtiny, o které projevilo zájem sedm společností, například Nemocnice Sokolov, Léčebné lázně Mariánské Lázně či DHL. Zapojila se ale také třeba Základní škola ve Františkových Lázních, která tyto kurzy nabízí veřejnosti. Projekt je zaměřený nejen na zlepšování češtiny.

Reakce firem jsou už nyní pozitivní

Komora přichystala rovněž kurzy na MS Office nebo na prohloubení dalších dovedností, konkrétně týmové spolupráce. Součástí jsou také konzultační dny. „Během workshopu zájemcům pomůžeme se životopisem, poskytneme jim poradenství s ohledem na český pracovní trh a ulehčíme hledání práce, protože můžeme životopisy předat konkrétním firmám,“ doplnila ředitelka komory.

Projekt podpořila formou dotace Mezinárodní organizace pro migraci. Pokud pilotní část programu splní očekávání, mohl by pokračovat i nadále. Reakce zástupců firem jsou už nyní pozitivní. „Zapojení do projektu pro nás znamenalo velký přínos v rámci rozvoje našich zaměstnanců z řad ukrajinských uprchlíků,“ potvrdila Veronika Markupová, specialistka pro vzdělávání a rozvoj DHL Supply Chain.

„Ti v současnosti tvoří významnou součást našich pracovních týmů a díky jejich rozvoji a intenzivnímu vzdělávání se nám dobře daří nejen počáteční integrace, ale i další kariérní posun. Jejich nadřízení z provozů si pochvalují velké pokroky v rámci komunikace a mnohem lepší spolupráci v týmu. Od účastníků kurzů víme, že jim velmi usnadní fungování v jejich běžném životě,“ podotkla.

Starosta věří, že bude kurz přínosem

„V našem městě je v přepočtu na obyvatele nejvíc uprchlíků z Ukrajiny. Podle oficiálních zdrojů by mělo jít o přibližně 2 400 lidí. Přesná čísla bohužel nemáme k dispozici, protože ti, kteří se odstěhují, se nemusí nikam hlásit,“ řekl Martin Hurajčík, starosta Mariánských Lázní. Věří, že uprchlíkům pomůžou nové dovednosti k získání zaměstnání a následně k lepší integraci do české společnosti.

„Současná doba je náročná a klade velké nároky na nás všechny. Vyšší počet uprchlíků s sebou nese i vyšší náklady pro město i potřebu zajistit pro jejich děti vzdělávání. Pro menší město, jako jsou Mariánské Lázně, jde o komplikovanou situaci, a tak vítáme veškerou pomoc,“ dodal starosta.

zpět na článek