VIDEO: Tradiční lázeňské pohárky s kamzíkem připomenou vstup do UNESCO

  16:06
Vymyslet nové potisky, které by byly připomínkou chystaného vstupu trojice krajských lázeňských měst na seznam kulturního dědictví UNESCO. To je úkolem pětice zahraničních studentů vysokých škol s uměleckým zaměřením z celého světa. Ti v těchto dnech pracují na svých dílech v dílnách porcelánky Thun 1794 v Nové Roli na Karlovarsku.

Umělci mají navíc jasné zadání - zaměřit se na tradiční symbol Karlových Varů, kamzíka.

„Zaměření na kamzíka vzniklo z popudu karlovarského magistrátu, respektive informačního centra,“ uvedl Jaroslav Dolina, koordinátor workshopu Future Light, v jehož rámci umělci tvoří. 

Pro hlavní aktéry workshopu je pobyt v regionu novou zkušeností. Už jen proto, že někteří z nich se poprvé dostali do velké porcelánky.

„Nikdy jsem v takové továrně nebyla,“ připustila Finka Maria Punnkinen. Její čínská kolegyně Som Supawan sice má s výrobou porcelánu zkušenosti, ale ne na průmyslové bázi. 

„Je to tady úplně jiné, než jak znám výrobu porcelánu u nás. Je to skutečně fantastické vidět celý proces výroby od těžby kaolinu až po hotové výrobky,“ rozplývala se Číňanka nadšením. 

Přivítala i možnost vyzkoušet si odlévání tradičních lázeňských pohárků. „Byla to ale metoda pokusů a omylů. Je to pro nás všechny velká škola,“ doplnila s úsměvem.

Pětice zahraničních studentů bude v Nové Roli pracovat do 17. srpna. Na doladění svých návrhů budou mít čas až do konce září.

„Někdy v říjnu či listopadu se sejde komise, která vybere nejzdařilejší návrh,“ konstatoval Jaroslav Dolina.

Ani autoři ostatních dekorů ovšem o možnost zviditelnění svých děl nepřijdou. Sama porcelánka totiž grafické návrhy použije, pokud se jí zalíbí. „Domluvili jsme se tak, že co si nevezme město, vezmeme si my,“ potvrdil generální ředitel novorolské porcelánky Thun 1794 Vlastimil Argman. „S autory se pak budeme speciálně domlouvat,“ dodal.