GIBS viní policistu z úmyslného zapálení lesa, muž je zároveň hasičem

  12:42
Kvůli úmyslnému zapálení lesa nad přehradou Březová u Karlových Varů z loňského srpna je vyšetřován policista, který je zároveň dobrovolným hasičem. Případem se nyní zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Požár lesa z loňského srpna ve svahu nad přehradou Březová. Za jeho úmyslné zapálení dostal podmíněný trest bývalý policista, který byl zároveň dobrovolným hasičem. | foto: HZS Karlovarského kraje

Vyšetřování policisty potvrdila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. „Momentálně je celá záležitost ve fázi vyšetřování čili bylo zahájeno trestní stíhání z přečinu poškození cizí věci. To je vše, co zatím můžeme v tuto chvíli k případu sdělit,“ uvedla mluvčí inspekce.

Podle informací webu Novinky.cz měl být stíhaný sedmadvacetiletý policista první, kdo zavolal na tísňovou linku, že v lese hoří. Do příjezdu hasičů se muž, který je i dobrovolným hasičem, snažil plameny hasit větvemi. Jak web uvedl, požár ovšem sám úmyslně založil, ke žhářství se pyroman vyšetřovatelům přiznal s tím, že chtěl být akční.

Hořet tehdy začalo ve svahu nad přehradou Březová podél Jungmannovy pěšiny. V suchém porostu rozfoukával vítr oheň i na kmeny stromů a do korun náletových dřevin. „Při příjezdu hasičů hořelo na ploše jednoho hektaru a oheň se šířil. Postupně jsme povolávali na místo další posilové jednotky a byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu,“ popsal událost mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Problémem byl nedostatek vody k hašení, nejbližší čerpací místo bylo v Březové. Na místo navíc vedly jen úzké lesní cesty bez možnosti otáčení zásahové techniky.

„Večer bylo celé místo požáru uhašené, o půlnoci a v šest ráno pak hasiči provedli kontrolu. Přitom našli několik malých ohnisek a dohasili je,“ dodal Kasal. Požár způsobil na lesním porostu škodu přes 300 tisíc korun.