Ve Varech odhalili pomník zakladateli města, králi a císaři Karlu IV.

  19:44
Šestileté období příprav a výroby vyvrcholilo v sobotu v Karlových Varech odhalením jezdeckého pomníku zakladateli města, králi a císaři Karlu IV.. Dílo akademického sochaře Michala Gabriela zdobí Divadelní náměstí. I když za vznikem sochy stojí především členové karlovarského Rotary clubu, je podle jeho prezidenta Jiřího Harasteje především dílem všech Karlovaráků.

Odhalení sochy bylo jedním z ústředních bodů víkendového zahájení 665. lázeňské sezony v Karlových Varech. Samotný akt přilákal stovky místních i návštěvníků města.

S výškou atakující šest metrů se socha stala dominantou Divadelního náměstí. „Je to nejhmotnější, nikoliv však nejvyšší socha, kterou jsem kdy navrhl,“ řekl její autor Michal Gabriel. V podstatě jde podle něj o sochy hned dvě. Ocelový podstavec je totiž nedílnou součástí díla. „Má evokovat tradiční pohled na jezdecký pomník, ale v určitém úhlu se změní v celek,“ vysvětlil sochař. Díky použití ocelových lamel je totiž podstavec v jednom z úhlů průhledný a otevírá se tak pohled na překvapení v podobě Svatováclavské koruny, která je v soklu ukrytá.

Výroba unikátní sochy pro třetí tisíciletí, jak mnozí dílo překřtívají, nebyla jednoduchá. Vznikala v dílnách trutnovské firmy Kasper Kovo. „S výrobci jsem strávil mnoho času řešením detailů,“ tvrdí Gabriel. „Kdybychom ji začali vyrábět hned po veřejné soutěži, asi bychom se dostali do problémů, s nimiž bychom si možná nedokázali poradit,“ připustil umělec. Ale vzhledem k tomu, že v Trutnově vzniklo v mezičase ještě několik Gabrielových soch založených na principu ocelových lamel, podařilo se získat technické zkušenosti, které výrobce zužitkoval právě u jezdecké sochy Karla IV. I proto je nyní socha výrazně lehčí, než byl původní předpoklad. V jejím nitru totiž právě díky zkušenostem vznikla dutina, která v původních plánech nebyla.

Myšlenka na vznik sochy je z roku 2016, kdy si celá Evropa připomínala 700. výročí narození Karla IV. „Nechtěli jsme, aby byl celý projekt založený jen na skupině lidí, která jeho vznik může mecenášsky zrealizovat. Naším záměrem bylo, aby to byla socha všech Karlovaráků,“ konstatoval prezident karlovarského Rotary clubu Jiří Harastej.

Tento záměr vykrystalizoval v založení transparentního účtu, na který mohli přispět všichni ti, kteří přispět chtěli. Cíl vybrat osm milionů korun je blízko. „V tomto okamžiku chybí asi 500 nebo 600 tisíc, abychom pokryli veškeré náklady spojené s přípravou projektu a výrobou sochy. Takže ještě chvilku necháme účet otevřený,“ naznačil Harastej. 24. září se pak na zadní straně ocelového podstavce objeví plakety se jmény nejvýznamnějších dárců.

Faktický majitelem sochy bude město Karlovy Vary. „V tomto duchu jsme už podepsali s Rotary clubem smlouvu,“ potvrdila primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Autor: