Za špatnou známku všechny vystřílím, hrozil student. Došla si pro něj policie

  9:56
Hned čtyři výhrůžky střelbou vyšetřují policisté v Karlovarském kraji. V jednom případě student napsal, že všechny vystřílí, pokud dostane špatnou známku. Další pak hrozil, že zopakuje čin střelce z univerzity, pokud se mu hned nevrátí peníze za školní ples. Všechny pisatele výhrůžných zpráv už kriminalisté obvinili.

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Do hledáčku policie se v Karlovarském kraji v souvislosti se schvalováním tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze nebo vyhrožováním napodobením tohoto útoku dostali tři mladíci ve věku 16 až 19 let a jeden pětatřicetiletý muž. Ve dvou případech s nimi policie zahájila trestní řízení za spáchání přečinu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. V dalších dvou pak pro nebezpečné vyhrožování.

Teprve šestnáctiletý mladík poslal v pátek 5. ledna podle policistů ze své e-mailové adresy prostřednictvím aplikace školy v Karlových Varech, kterou jako student navštěvuje, výhružnou zprávu. „V té měl vyhrožovat, že pokud dostane špatnou známku, tak přijde a všechny do jednoho vystřílí. Kriminalisté se případem začali okamžitě zabývat a následně ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování,“ uvedl mluvčí krajské policie Jakub Kopřiva.

Jsou lidé, kteří schvalují čin pražského střelce, říká policie. Má desítky poznatků

Další tři případy se odehrály na Sokolovsku. Ve čtvrtek 4. ledna osmnáctiletý mladík napsal do skupiny na jedné z komunikačních sítí, která byla určena k organizaci maturitního plesu, že chce vrátit peníze, jelikož se plesu nakonec nezúčastní. Dostal příslib, že peníze se mu vrátí až po plese. Ovšem mladík se jich dožadoval okamžitě.

„Následně po další konverzaci do skupiny mladík napsal, že pokud mu finanční prostředky nebudou ihned vráceny, tak se bude opakovat situace z pražské univerzity. Svou výhrůžku navíc umocnil tím, že k této zprávě dopsal, že si dokáže obstarat zbraně, ale také plastickou trhavinu,“ informoval policejní mluvčí.

Kopřiva podotkl, že ve spolužácích a učitelích tak student vyvolal důvodnou obavu o život a zdraví. Kriminalisté se případem začali okamžitě zabývat a mladíka zadrželi a po několika hodinách zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování.

„Je řada na mě“

Dokonce přímo v den tragické události, tedy ve čtvrtek 21. prosince, umístil devatenáctiletý mladík na účet jedné ze sociálních sítí, který mu patřil a který v názvu obsahoval zkratku střední školy z regionu, fotografii airsoftové zbraně. Fotografii navíc doplnil anglickou frází, kterou lze volně přeložit jako „je řada na mně“.

„Fotografii zveřejnil pouze několik hodin poté, co došlo k tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, a vzniklo tudíž důvodné podezření, že by mohl použít střelnou zbraň v prostorách školy, kterou navštěvuje jako student čtvrtého ročníku. Po provedených úkonech sokolovští kriminalisté mladíkovi sdělili podezření ze spáchání přečinu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok,“ poznamenal Kopřiva.

Vystřílím celou vesnici, vyhrožoval muž na internetu. Zadrželi ho policisté

Podobného jednání, jako tři mladíci, se dopustil rovněž pětatřicetiletý muž ze Sokolova. „Ten v pátek 22. prosince nahrál na internet video, ve kterém vyhrožoval skupině osob i jednotlivcům zabitím, zastřelením nebo zapálením. V této věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci,“ podotkl policejní mluvčí Kopřiva.

Policie se v rámci České republiky už zabývala 165 případy souvisejícími se střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V 93 případech zahájila úkony trestního řízení a ve 12 případech byly ukončeny, oznámil na tiskové konferenci náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík. Nejvíce případů policie zaznamenala v Praze, dále pak v Moravskoslezském, Ústeckém, Středočeském a Jihomoravském kraji. V Karlovarském kraji jsou to dosud čtyři případy.

22. prosince 2023

Vražedná střelba v Praze

Sledovat další díly na iDNES.tv