iDNES.cz

Kde domluva nestačí, rozdává policie pokuty, potíže dělají i bezdomovci

  9:10
S telefonáty upozorňujícími na lidi, kteří nemají roušku, se v současnosti stále častěji setkávají operátoři policejní tísňové linky 158. Vedle absence ochrany nosu a úst volající upozorňují na pití alkoholu na veřejnosti, případně na fakt, že je někdo venku po 21. hodině.

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

„Většina těchto oznámení se nezakládá na pravdě,“ posteskla si mluvčí krajského ředitelství policie Kateřina Krejčí.

Pokud ovšem policisté přijedou na místo a zjistí porušení pravidel nouzového stavu, prohřešek řeší. Často podle Krejčí postačí domluva, k pokutám však policisté museli sáhnout ve více než polovině případů. Dokumentuje to týdenní statistika zásahů týkajících se právě nouzového stavu.

„Za jediný týden provedli policisté v kraji 16 737 kontrol. Zjistili 449 porušení mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví,“ přiblížila policejní mluvčí statistiku práce uniformovaných strážců zákona. 

Absenci roušek či jiné ochrany dýchacích cest policisté 271krát řešili pokutou na místě. Právě tento prohřešek patří podle mluvčí k nejčastějším. 

„Pokud policisté narazí na občany, kteří si pouze zapomenou nasadit roušku, upozorní je a oni si ji poté nasadí. V případě, že nereagují na upozornění nebo se přestupku dopouští opakovaně, přistupují k tomu, že jim uloží na místě pokutu nebo přestupek oznámí příslušnému správnímu orgánu k projednání,“ popsala Krejčí.

Nedodržování opatření ministerstva zdravotnictví se týkalo i 22 přestupků, které policisté oznámili správnímu orgánu k projednání a 156 prohřešků vyřešili domluvou.

„Dále hlídky zjistily 153 porušení krizových opatření vlády, kdy policisté v 98 případech uložili na místě pokutu. Jedenáct přestupků oznámili příslušnému správnímu orgánu k projednání a 44 prohřešků vyřešili domluvou,“ doplnila mluvčí.

Strážníci se potýkají s problémovými bezdomovci

Stovky případů v souvislosti s nouzovými a krizovými opatřeními zaznamenávají i strážníci. Jenom v Karlových Varech se počet těchto přestupků blíží k tisícovce. 

„Systémově řešíme dodržování krizových opatření už od 9. října. Museli jsme kvůli tomu upravit i výkon služby. Koronavirová krize nyní tvoří gró naší práce,“ podotkl Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. 

Problémy, s nimiž se strážníci potýkají, jsou hodně podobné těm, které řeší státní policisté. Jen ti městští se častěji potýkají s případy bezdomovců. Ti si s dodržováním nařízení, tedy nošením roušek či zákazem pitím alkoholu na veřejnosti, hlavu nelámou.

Svědčí o tom i případ z minulého týdne. Před karlovarskou Městskou tržnicí se povalovali dva notně opilí bezdomovci, kteří obtěžovali kolemjdoucí a občas přidali i plivanec.

„Vzhledem ke zranění čtyřiatřicetiletého muže z Krásného Údolí, které si způsobil v opilosti, na místě kromě strážníků zasahovali i zdravotníci. Těm se bezdomovec odměnil agresí a urážkami, takže do nemocnice byl dopraven za asistence městské policie, která jej posléze přepravila do Sokolova na protialkoholní stanici, což se také neobešlo bez problémů a urážek,“ popsal Vlasák.

zpět na článek