Policisté loni objasnili šest vražd, počet násilných trestných činů klesl

  9:40
Podle policejních statistik klesl v loňském roce v Karlovarském kraji počet případů násilné trestné činnosti. Na vzestupu je naopak kriminalita v kyberprostoru. Tento trend je dlouhodobý. Kriminalisté vloni řešili v regionu 405 případů násilné trestné činnosti. V porovnání s rokem 2022 podobných trestných činů o 11 ubylo. Objasněnost byla vysoká, činila 81,48 procenta.

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Měli podezřelého i jeho doznání. Chybělo „pouze“ tělo oběti a vražedná zbraň. Takové bylo pozadí poslední ze šesti loňských vražd v Karlovarském kraji. Stala se loni v říjnu v Karlových Varech a při jejím objasňování kriminalisté museli doslova přeorat velkou část skládky komunálního odpadu v Činově. Pachatel totiž jak tělo oběti, tak vražednou zbraň hodil v Karlových Varech do kontejneru.

„Na ploše 20 krát 70 metrů jsme šli do hloubky 60 centimetrů až metr,“ popsal pátrání Josef Rada, náměstek krajského policejního ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování. Jak tělo, tak zbraň se podařilo s pomocí hasičů i dobrovolníků najít. Objasnění vražd není podle Rady jen práce kriminalistů. „Je týmová. Podílejí se na ní také policisté z obvodních oddělení podle lokality, kde k vraždě došlo,“ řekl náměstek.

Tři dokonané, tři nedokonané

Podle Pavla Siebenbürgera, ředitele územního odboru Policie ČR Karlovy Vary, by policisté bez pomoci hasičů práci na skládce jen těžko zvládli. „Na hledání se ovšem podíleli i dobrovolníci, které nám jako součinnost poskytlo několik firem,“ podotkl Siebenbürger. Při pracích na Činově ovšem policisté získali i řadu poznatků, které jim mohou v obdobných případech pomoci do budoucna.

V Karlovarském kraji se vloni stalo šest vražd. Tři dokonané a tři nedokonané. V jejich objasňování měli policisté stoprocentní úspěšnost. Někdy trvá jejich vyšetřování dny, týdny i měsíce, jindy je zadržení pachatele otázkou minut. Tak tomu bylo v Novém Sedle, kde se vloni stala jediná vražda na Sokolovsku. „Pachatele jsme dopadli necelou půlhodinu po činu,“ doplnil Karel Stodola, ředitel územního odboru.

Zločinů v kyberprostoru přibývá

„V oblasti násilné kriminality lze konstatovat, že v loňském roce došlo k poklesu u všech sledovaných trestných činů,“ uvedla Kateřina Pešková, mluvčí krajského ředitelství policie. Z oblasti násilné trestné činnosti kriminalisté nejčastěji řešili ublížení na zdraví. Toho se pachatelé dopustili ve 116 případech. Klesl počet loupeží, nebezpečného vyhrožování, na stejné úrovni zůstalo vydírání.

Porušování domovní svobody je pak jednou z mála položek, kde se počet řešených případů zvýšil. Byla jich rovná stovka, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 19. Výrazně vzrostl počet trestných činů spáchaných ve virtuálním světě internetu, a to meziročně o 13 procent z 587 na 649. „Oproti roku 2020 je pak nárůst dvojnásobný,“ poukázal krajský policejní ředitel Michal Šavrňa na fakt, že je tento trend dlouhodobý.

20. ledna 2024