iDNES.cz

Lístek za dveřmi chalupy, to je vzkaz od policie, že ji zkontrolovala

  9:14
Lístek za dveřmi či oknem nacházejí v těchto dnech majitelé chat a chalup v Karlovarském kraji. Nechávají jim je tam policisté, kteří před zimou kontrolují rekreační oblasti.

Na opuštěné nemovitosti se právě přes zimu často zaměřují zloději. Své o tom ví třeba Petr Süttö z Karlových Varů. Jeho chatu v osadě Žlutá řeka už vykradli nejméně dvacetkrát. Někdy i třikrát za rok.

Policisté kontrolují chatové oblasti

„Brali úplně všechno, co se dá zpeněžit. Od talířů přes hrnce po propanbutanovou bombu. A taky mi ukradli mé rybářské nádobíčko,“ vzpomíná.

Podobné zkušenosti má i Rudolf Bulhak, který má chatu nedaleko Jesenické přehrady. „Dnes už na chatě na zimu nic nenechávám. Přesto se tam několikrát za zimu jezdím podívat, stejně jako sousedi, hlídáme si vlastně chaty navzájem,“ říká s nadsázkou. 

Řádění zlodějů

v Karlovarském kraji

Počty vykradených víkendových chat za prvních deset měsíců roku. 

rok/počet vloupání/objasněno 

  • 2021/52/11 
  • 2020/48/12 
  • 2019/71/39

V posledních letech si ale některé problémy způsobil i sám. „Loni jsem při zazimování zapomněl vypustit vodu z ohřívače vody, samozřejmě v mrazu praskl. A dva nebo tři roky nazpátek se mi do chaty nastěhovaly myši. Na jaře jsem zjistil, že úplně rozkousaly balík starých novin, co jsem měl v chatě na podpal. A matraci z válendy jsem rovnou vyhodil, udělaly si v ní hnízdo,“ vypráví chatař. 

Podle pracovníků pojišťoven je pravděpodobnost vykradení rekreačního objektu na podzim nebo v zimě dvojnásobně vyšší než v létě. Navíc krádež často majitelé zjistí až po delší době. Chaty a chalupy doporučují pojistit nejen proti krádeži, ale také proti požáru nebo řádění přírodních živlů.

Policisté nechávají lístek za dveřmi

Na nebezpečí ze strany zlodějů se policisté snaží majitele chat a chalup upozornit každý podzim. V těchto dnech vyrážejí do rekreačních oblastí, aby tamní objekty zkontrolovali.

„Policisté provedli již několik preventivních kontrol, při kterých bylo zkontrolováno několik desítek rekreačních objektů na Karlovarsku, Sokolovsku i Chebsku. Policisté se při těchto akcích zaměřují zejména na ochranu majetku. Cílem je eliminovat a předcházet trestné činnosti,“ potvrdila policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Majitelé nemovitostí se o provedení kontroly dozvědí z lístku, který hlídky na místě nechávají.

A jak tedy podle policistů rekreační nemovitost co nejlépe ochránit? Jen zamčení dveří a zavření okenic nestačí. Objekty potřebují pořádné zabezpečení.

„Majitelé by měli využít zejména dokonalý bezpečnostní zámkový systém, zodolněné dveře či uzamykatelné okenice,“ doporučuje Zuzana Týřová a pokračuje: „Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektronických přístrojů. Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezte je do bezpečí.“

A v případě, že k vloupání dojde, neměli by majitelé do objektu vstupovat, či dokonce uklízet, ale neprodleně vše oznámit policii. „Skvělou preventivní pomůckou, která ale ulehčí i případné pátrání po pachateli, je instalace kamerového systému,“ zdůrazňuje policejní mluvčí.

Odborníci na zabezpečovací techniku tvrdí, že zloděj musí zjistit, že vykrást zabezpečený objekt se mu nevyplatí. „Čím více prvků zabezpečení použijete, od bezpečnostních zámků, přes kamery nebo elektronické alarmy, tím větší je šance, že se objektu zloději vyhnou,“ uvádí Pavel Dušek z jedné z karlovarských odborných firem.

Autor:
zpět na článek