Většina velkých podniků v kraji zvyšuje mzdy, často přidávají i benefity

  8:56
Dobré zprávy mají se začátkem roku pro své zaměstnance významné firmy v Karlovarském kraji. Většině z nich se dařilo, a jejich lidé si tak od nového roku vydělají více.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek)

Největší zaměstnavatel v kraji, kterým je Sokolovská uhelná, navýší platy od nového roku o pět procent. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou zástupci společnosti tradičně podepsali už před Vánoci.

„Oproti roku 2018 mzdy v Sokolovské uhelné vzrostou o 1 730 korun měsíčně,“ řekl personální ředitel Miroslav Mertl s tím, že průměrná mzda dosáhne výše 36 329 korun a tarify se meziročně zvýší o 1,5 procenta.

„Spolu s nimi porostou i příplatky za práci v noci a v sobotu a neděli o čtyři koruny hodinově a vzrostl i příplatek za dělenou směnu o deset korun,“ doplnil.

Podle předsedy Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jana Smolky je úspěchem, že se podařilo smlouvu s tímto nárůstem vyjednat i za situace, která energetice a těžbě uhlí příliš nepřeje. A navíc ji uzavřít ještě před koncem roku, i když není zcela dokončen podnikatelský záměr firmy na rok 2019.

„Zaměstnanci tak vědí, za co budou od ledna pracovat, a nasmlouvaný průměrný výdělek patří k vyšším v rámci těžebního průmyslu v České republice i k jedněm z nejvyšších v Karlovarském kraji,“ uvedl Jan Smolka.

Vedle vyšších mezd se navíc mohou zaměstnanci Sokolovské uhelné těšit i na růst objemu peněz na svém osobním účtu v rámci sociálního fondu.

„Ten bude celkově činit 24 milionů korun s přibližně stejným členěním titulů. Tedy bude zde možnost čerpání příspěvků na stravování, na dovolenou nebo na sportovní aktivity. Příděl do osobního účtu každého zaměstnance se pak zvyšuje na částku 400 korun měsíčně,” řekl Jan Smolka.

Polepší si v nemocnici i v porcelánce

O kolektivní smlouvě nyní vyjednává Karlovarská krajská nemocnice (KKN), která je třetím největším zaměstnavatelem regionu. Návrhy musí předložit krajským zastupitelům, k čemuž by mělo dojít v lednu.

„Na stole jsou momentálně od odborových organizací dvě varianty,“ uvedla Jitka Samáková, předsedkyně představenstva KKN.

Počítají s navýšením platů podle profese od pěti do deseti procent. Rovněž výhled pro příští rok KKN teprve zpracovává.

„Víme, že příjmy od zdravotních pojišťoven budou zhruba 95 milionů, ale za předpokladu, že vyjednáme s VZP podmínky,“ uvedla Jitka Samáková. Doplnila, že chebská nemocnice vzhledem k rekonstrukci nemůže tolik vydělávat. Pokud by došlo na krácení, příjmy by se snížily zhruba o 40 milionů.

Významní zaměstnavatelé regionu v číslech

 • Sokolovská uhelná
  3 100 zaměstnanců ke konci roku.
  Do nového roku vstupuje s číslem 2 900 lidí.
  Schválený nárůst platů je pro rok 2019 o 5 procent, průměrná mzda tedy dosáhne 36 329 korun.
 • Karlovarská krajská nemocnice
  1 300 úvazků.
  O kolektivní smlouvě zatím vyjednává, na stole jsou momentálně dvě varianty.
  Nárůst platů by mohl být dle profese od 5 do 10 procent. Příklad průměrné mzdy v roce 2018: sestra 30-35 tisíc včetně přesčasů.
 • Thun 1794
  Počet lidí kolísá od 550 do 600.
  Podle kolektivní smlouvy lidem vzrostou platy přibližně o 3 procenta. Průměrná mzda v roce 2018 činila 21 600 korun.
 • Léčebné lázně Jáchymov
  590 zaměstnanců, kolektivní smlouva je podepsaná.
  V roce 2018 rostly platy o 11 procent, letos by to mělo být méně, určitě ale o 5 procent. Průměrná mzda 2018 byla přes 27 000 korun.

Letos si polepší také zaměstnanci novorolské porcelánky Thun 1794, která zaměstnává okolo 600 lidí.

„Na kolektivní smlouvě jsme se shodli a platy samozřejmě porostou. Průměrný nárůst platů je cca 3 procenta. Naši lidé dostali sick days, je to pět dní v roce,“ uvedl generální ředitel porcelánky Vlastimil Argman s tím, že se jedná o další bonus pro zaměstnance.

Ještě před Vánocemi byla podepsána kolektivní smlouva také v Léčebných lázních Jáchymov, v nichž pracuje 590 lidí. I oni se mohou těšit na růst platů.

„Kolektivní smlouva vůbec neodráží to, jakou dynamikou rostou mzdy jak ve společnosti, tak v oboru. Říká, že od pololetí přidáváme tisíc korun všem zaměstnancům bez ohledu na jejich zařazení a kategorii a kromě toho děláme řadu přidání po jednotlivých skupinách, ale to už neřeší kolektivní smlouva,“ vysvětlil generální ředitel Eduard Bláha.

Už v minulém roce podle něj rostly mzdy o zhruba 11 procent. Letos by to mělo být méně, určitě však pět procent. Podle ředitele krajské hospodářské komory Stanislava Kříže zdejší firmy ještě stále prožívají poměrně dobré časy.

„Nemáme žádné signály, že by se jim nedařilo. Naopak všichni touží po zaměstnancích, takže to je neklamné znamení, že zakázek je zatím dost. Co vím i od zaměstnavatelů, se kterými mluvím, říkají, že by zvládli klidně i více zakázek, ale nemají lidi,“ informoval.