V kraji ročně končí deset praktických lékařů, obce zoufale řeší nedostatek

  12:34
Rok co rok končí v Karlovarském kraji na deset praktických lékařů pro dospělé, děti i dorost. Sehnat nové je téměř nadlidský výkon. Přesto se to nedávno povedlo Chebu. Pomoc však potřebují i další města. Padesáti jejich obvodním lékařům je více než pětašedesát let a leckteří už chtějí odejít do důchodu.
Ilustrační foto

ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

To se aktuálně týká například Perninku. Pro jeho bezmála šest stovek obyvatel má však starostka Jitka Tůmová dobrou zprávu.

„Rozhodli se nám pomoct radní z Ostrova, obce s rozšířenou působností, pod kterou Pernink spadá. Odsouhlasili nám bezúročnou půjčku na pět let ve výši jednoho milionu korun a vše už je podepsáno. Chceme totiž dům, ve kterém je v tuto chvíli ordinace našeho stávajícího pana doktora, odkoupit, a novému lékaři tak nabídnout nejen ordinaci, ale i bydlení,“ upřesnila Tůmová.

Lékaře teď pomáhá Perninku shánět i sdružení Všeobecný lékař. „V karlovarském regionu je to nelehký úkol, lékaři jsou u vás skutečně nedostatkové zboží,“ okomentovala situaci kolem náboru personalistka sdružení Kateřina Nevanová.

Případný zájemce by podle ní mohl slyšet i na to, že administrativu či drahé vybavení ordinace nebude muset řešit.

„Jako náš zaměstnanec bude mít zajištěnou nejen ordinaci, ale navíc také podporu smluvních konziliářů a specialistů, takže na své pacienty nebude sám,“ vysvětlila Nevanová.

Sdružení zároveň nabízí atestovanému lékaři na plný úvazek v perninské ordinaci sedmdesát tisíc čistého s nástupem od začátku příštího roku.

Sdružení Všeobecný lékař pomáhá hledat venkovské lékaře po celé republice. Zakladatelka firmy Olga Janovská se inspirovala ve Velké Británii, kde se podle jejích zkušeností těší doktoři na venkově velké úctě.

„Právě tam si mě kouzlo venkovské medicíny získalo, proto jsme vybudovali i akreditované pracoviště a kolegům z nemocnic nabízíme šanci se na takzvané obvoďáky rekvalifikovat. Už to udělalo několik internistů a anesteziologů. I oni zjistili, že léčit lidi na venkově je daleko příjemnější,“ dodala Janovská.

Mediky kraj láká na stipendia

Kraj hasí akutní situaci, jak se dá, ale myslí i na budoucnost. Vyčlenil tři miliony korun na stipendia pro studenty lékařských a pedagogických fakult.

„V regionu nejvíc chybí vedle učitelů právě všeobecní lékaři a také zubaři, proto mohou studenti požadovaných oborů nově získat stipendium ve výši 48 tisíc korun na jeden akademický rok,“ upřesnil radní pro školství Jaroslav Bradáč s tím, že stipendium získávají budoucí učitelé a doktoři od druhého ročníku.

Co za to? „Po úspěšném dokončení studia si musí absolventi v regionu odpracovat dobu, po kterou stipendium pobírali, a to v oborech, které vystudovali,“ dodal radní Bradáč.