Oživíme pramen Oharky, rozhodli lidé v Chebu, kam půjdou peníze města

  14:34
O projektech participativního rozpočtu v Chebu je rozhodnuto. Při hlasování nasbíral nejvíc hlasů nápad na oživení pramene Oharka. Ten ústí ve stráni nad nádrží Skalka nedaleko nově vytvořeného bludiště a pohádkového lesa. Do projektu Mega nápady jej přihlásila Alice Vaculová.

Pramen Oharky v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na místě, kde pramen vytéká z železné trubky, stojí naučná cedule. Na ní je informace, že pramen poblíž zahrádkářské osady Pod Lipami byl původně jímán pro domy, které se nacházely na levém břehu Ohře v místě zvaném Kachní kámen. Voda byla sbírána do jímky a odtud proudila dolů k vilám.

Nádrž staré vodárny je ukrytá asi deset metrů od ústí pramene pod železným poklopem. Stavba pochází ze začátku 20. století, ujala se jí tehdy významná vodohospodářská firma Aloise Niklase z Teplic.

Samotný vývod pramene dnes tvoří jen železná roura pod cestou. Vše je zarostlé a v žalostném stavu. Zdroj je pravděpodobně napájen mělkou podpovrchovou vodou, která stéká ze Špitálského vrchu. Vzhledem k tomu je voda kontaminovaná a není vhodná k pití.

„Podle mě si pocestní i Oharka zaslouží znovuoživení tohoto místa. Navrhuju odstranit vegetaci, která brání v přístupu ke studánce, a infotabuli, vybudovat ve stráni kolem železné trubky kamennou zídku a pod ní na místě, kam voda stéká, vytvořit z kamenů „polévkový talíř“ s výlevkou. Tou by voda odtékala do blízkého potůčku,“ popsala svou představu autorka.

V blízkosti studánky navrhuje rovněž umístit dva až tři menší kamenné bloky, na které by si pocestný mohl sednout, odpočívat, kochat se pohledem na tekoucí vodu i poslechem zurčícího pramínku.

„Bylo by také vhodné umístit na cestu směrovku, která by lidi vedla k Oharce. Podle mých zkušeností totiž mnoho Chebanů o prameni nemá tušení,“ doplnila Vaculová. Náklady na projekt, který nasbíral 461 kladných hlasů, jsou odhadem 100 tisíc korun.