iDNES.cz

Panelák naproti kostelu v centru Chebu půjde k zemi, oprava se nevyplatí

  16:04
V chebské Kamenné ulici se bude bourat. Do konce června zmizí panelák u takzvaného Amerického mostu přes řeku Ohři. Stavba v městské památkové rezervaci naproti chebskému kostelu sv. Bartoloměje je ve velmi špatném stavu. Oprava by podle chebské radnice byla nerentabilní.

Zchátralý panelový dům v chebské Kamenné ulici na okraji památkové zóny čeká demolice. Už je odpojený od inženýrských sítí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V souvislosti s bouráním už začaly přípravné práce. „Dům je třeba odpojit od všech sítí, což by mohlo být v polovině května. Zbouráno bude definitivně do konce června. Postupovat se bude od horních pater za pomoci výškové techniky. Cena všech prací je 4,5 milionu korun,“ uvedl zástupce chebského starosty Ladislav Hrubý.

Jak uvedla mluvčí radnice Simona Liptáková, z důvodu ochrany sloupů veřejného osvětlení už není funkční ani veřejné osvětlení v zadním traktu domu a rovněž ve dvorech domů číslo 2, 4 a 6 ve Smetanově ulici. „Veřejné osvětlení bude obnoveno po skončení demolice,“ ujistila Liptáková.

Radnice v Chebu rozhodla o zboření domu jednak z důvodu velmi nákladných oprav a také proto, že panelák nezapadá do okolní historické zástavby. Dům byl navíc už z velké části prázdný. Nájemníkům, kteří zde žili, město zajistilo náhradní ubytování.

Hrozné bydlení

Fakt, že panelák je ve špatném stavu, potvrdili i lidé, kteří zde žili. Například dvaaosmdesátiletá Marcela Valíčková, která v Kamenné 40 bydlela sedmnáct let.

„Za tu dobu se s tím barákem nedělo nic. Žádné opravy, ani menší, ani větší. To se pak nikdo nesmí divit, že je v takovém stavu. Zvenku sice vypadal docela solidně, ale uvnitř? Katastrofa. Střechou zatékalo, snad každý třetí den praskaly staré stoupačky. A okna? Ta netěsnila, a když byl větší vítr, tak profukovala až hrůza. Vzpomínám, že když jsem si nedala pod okno deku, abych ty škvíry utěsnila, tak za chvíli byla uvnitř stejná zima jako venku,“ zavzpomínala Marcela Valíčková, která nyní žije na sídlišti Zlatý Vrch.

Tam je spokojená. „To je nebe. Byt je čistý, útulný a hlavně na chodbách to tady nezapáchá. To byla také jedna z věcí, která mi v tom domě hodně vadila,“ konstatovala. Spočítala, že v závěru loňského roku už žilo v domě jen třináct lidí. „Celkem tam bylo čtyřicet bytů. Na každém z pěti podlaží osm,“ dodala Valíčková. „Na demolici se určitě půjdu podívat. Vždyť jsem tam bydlela řadu let.“

Po vystěhování nájemníků sloužil dům jako cvičiště pro hasiče, záchranáře a další složky Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje. V reálných prostorách mohli simulovat požár bytu a pro hašení nacvičovali práci se speciálním hasicím a řezacím zařízením Cobra. Jak město využije prázdný pozemek, zatím jasné není.

„Ten prostor je poměrně exponovaný, z hlediska jeho využití se nabízí hned několik možností. Nedávno jsme například viděli pěkné prezentace studentů Fakulty architektury ČVUT, kteří se Chebem dlouhodobě zabývají. A právě do těchto míst situovali různé moderní typy zástavby, které byly z hlediska začlenění do městské památkové rezervace mnohem citlivější. Druhou možností je řešit nedostatek parkovacích míst, protože jestli v budoucnu dojde k přeložení Amerického mostu a propojce Havlíčkovy a Vodní, přijde KC Svoboda o část parkoviště. Nebo tu může být zeleň,“ nastínil už vloni starosta Antonín Jalovec.

10. února 2022

zpět na článek