Kniha líčí historii vsi Korunní očima německých rodáků, křest musí počkat

  14:18
Nepřízeň osudu pronásleduje od samého počátku vydání publikace Pamětní kniha Korunní (Krondorf). Sice spatřila světlo světa už na sklonku minulého roku, zejména kvůli koronavirové pandemii ji ovšem obec v úzkém kruhu odprezentovala až v tomto týdnu.

Petr Rojík přeložil do češtiny pamětní knihu Korunní (Krondorf), která líčí život v obci z pohledu německých rodáků. Výslednou českou verzi včera prezentoval ve Stráži nad Ohří. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dílo zachycuje historii Korunní z pohledu tamních rodáků Anny Zienerové a Gernota Hilberta. Fakt, že knihu napsali Němci, ostatně přispěl k odložení oficiální prezentace. 

„Původně jsme chtěli knihu pokřtít v únoru. To překazil fakt, že několik lidí pobouřil popis situace v obci po druhé světové válce,“ konstatovala starostka Stráže nad Ohří Jana Viková.

Pasáže, které vyvolaly pobouření, se týkaly odsunu Němců. Už hotovou knihu proto doplnila recenze Karla Řeháčka ze Státního oblastního archivu v Plzni.

„V podání autorů vznikla pamětní kniha, která odráží vše, co bylo dané o vedení pamětních knih, a tedy zejména to, že je historikové nemohou pokládat za zcela objektivní informační zdroje, jelikož odrážejí dobu, v níž vznikaly, a reflektují skutečnost, jakým způsobem k jejich vzniku docházelo,“ napsal Řeháček.

S tímto názorem se shoduje i Petr Rojík, který dílo vysídlených Němců přeložil. 

„Nejde o historickou práci, ale o knihu vzpomínek. Vzhledem k historickým chybám byla otázka, zda ji vůbec vydat. Kdybychom se ale rozhodli ji nevydat, uškodili bychom sami sobě. Přišli bychom o jedinečné informace, které kniha obsahuje. Jsou v ní fascinující barvité příběhy, které dokumentují dobu. Třeba příběhy vorařů na Ohři, katastrofy, které na řece způsobil led, i historie ovocnářství v regionu. Je to intimní náhled do života našich předchůdců,“ vylíčil svůj pohled na věc překladatel. 

„Za vznikem české verze knihy je spousta práce. Dílo si nezasloužilo, aby nevzniklo,“ prohlásila starostka Viková, která projekt převzala po svých předchůdcích na radnici.

Křtu se kniha snad ještě dočká

Knihu původně ve vlastním nákladu vydali v Německu rodáci z Korunní. Několik výtisků se dostalo i na radnici ve Stráži nad Ohří. Jeden z nich se díky někdejší místostarostce Johaně Kovářové dostal do rukou Pavla Vaculíka, který je duchovním otcem vzniku české podoby knihy. Na jejím překladu začal Petr Rojík pracovat v roce 2018. 

„Jen jsem mu poslal originál s tím, aby se na něj podíval. Čtvrt roku se ale nic nedělo, a já znejistěl. Když jsem pak panu Rojíkovi volal, měl už půlku přeloženou,“ s úsměvem zavzpomínal Pavel Vaculík. 

Výraznou pomocí byl podle něj fakt, že Gernot Hilbert poskytl originální fotodokumentaci z německého vydání knihy. „Regionu po vyhnání Němců chyběla a stále chybí historická návaznost. Pamětní kniha má pomoct tento fakt alespoň částečně napravit,“ doplnil Vaculík.

Vedle obce se na českém vydání finančně podílel Karlovarský kraj a Česko – německý fond budoucnosti. „Věřím, že knihu ještě někdy slavnostně pokřtíme,“ dodala Jana Viková.