Spolek usiluje o nový mariánský sloup, teď ho podpoří i spisovatel Páral

  16:30
Významnou posilu získal spolek Mariánský, který usiluje o vybudování děkovného sloupu Panny Marie v Mariánských Lázních. Tou posilou není nikdo jiný než legendární československý spisovatel Vladimír Páral, který od roku 1995 žije ve městě.

Spisovatel Vladimír Páral se stal čestným členem spolku Mariánský. | foto: Petr Przeczek, MAFRA

„Lidský život je řeka a v hudbě říčního proudu zní radostná jistota, stanu se mořem, vystoupím do oblačných výšin,“ vyjádřil se Vladimír Páral ve svém poetickém poděkování a pokračoval:

Spisovatel Vladimír Páral se stal čestným členem spolku Mariánský.

„Děkovný sloup zvedá náš pohled do těchto věčných výšin, připomíná a nabádá nás obracet se srdcem a duší, s vírou a láskou ke svaté patronce našeho města,“ uvedl. Projekt je podle něho potřebný a přínosný. „Je to nevídaná občanská iniciativa. Přináší prospěch lázním i spolku. Bude i odkazem příštím generacím,“ zdůraznil Vladimír Páral.

Spolek Mariánský, který usiluje o vybudování děkovného sloupu Panny Marie, mimochodem od vzniku republiky prvního takového, organizuje veřejnou sbírku na jeho vybudování. Podařilo se mu už získat zhruba 530 tisíc korun z celkové částky 2,5 milionu.

Impulsem pro vznik sloupu byl covid

„Jeden z donátorů nám věnoval 21 tisíc korun. Je ze severní Moravy a na léčení jezdí už osm let,“ uvedl zakládající člen spolku Václav Šimsa. Dárce si všiml v pavilonu Křížového pramene makety sloupu i základního kamene, který byl vysvěcen 14. srpna 2021. „Tehdy zemřel můj otec,“ vysvětlil dárce ve zprávě spolku, jemuž tak na účet poslal právě 21 tisíc korun.

Partnerem spolku jsou i Léčebné lázně Mariánské Lázně, které jeho snahy podporují. Další člen spolku Radek Míka uvedl, že impulsem pro vznik děkovného sloupu se stal covid, i když samotný projekt sloupu vznikl už před zhruba patnácti lety.

„Za sto let samostatného státu nikde mariánský sloup nevznikl, jen v Praze byl obnoven. Navíc ten náš bude inovativní. Naše Panna Marie bude rozdávat světlo. Bude z českého křišťálu,“ řekl. Sluneční svit přenese záři Panny Marie na zem, kde budou moci lidé projít jejím očistným dotekem.

Autor: