Budova ašské radnice přežila ničivý požár i bourání, teď slaví 290 let

  11:30
Ašská radnice letos slaví 290 let. Reprezentativní budovu nechali v roce 1733 postavit majitelé ašského panství, páni ze Zedtwitz, podle návrhu chebského stavitele Angela Pfeffera. Jako jedna z mála historických domů přežila mohutné bourání centra města v padesátých letech minulého století, krátce po odsunu německých obyvatel. Odolala i ničivému požáru.

Historická budova ašské radnice po rekonstrukci | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Ta úplně nejstarší ašská radnice, stejně jako většina domů tehdejší Aše, vyhořela při velkém požáru v září 1696. Nahradilo ji provizorium. Nová se začala stavět za téměř čtyři desetiletí,“ uvedl kronikář města Milan Vrbata.

Informace o jedné z nejstarších staveb v Aši hledal v materiálech ašského muzea ve spolupráci s Janou Kočišovou.

Zmínil také, že při úvahách o nové radnici šli Ašští najisto a sáhli po osvědčených stavitelích. Právě Angelus Pfeffer a Johann Christoph Faber totiž stavěli v letech 1723 až 1728 radnici v nedalekém Chebu.

Do kamen se přikládalo z chodby

V přízemí budovy byl archiv, naproti vyrostlo zázemí v podobě kuchyně a místnosti pro jediného obecního strážníka. Ten měl tehdy pod palcem celé panství Zedtwitzů.

V patře projektant navrhl několik menších pokojů a velkou zasedací místnost pro soudní dvůr, jehož předsedou byl soudní správce anebo ašský vrchní soudce.

„Zajímavé je, že do kamen v místnostech se přikládalo z chodby,“ zjistil z dobových plánů Vrbata. Tehdy moderní způsob vytápění zajistil, že se do obytných prostor dřevo ani popel při vymetání téměř nedostaly.

Budova zpočátku patřila několika obcím

V roce 1814 ve městě opět hořelo. Ušetřena nezůstala ani budova radnice. Za oběť ohni padly veškeré dřevěné prvky stavby, kopule věže, všechno vybavení i kompletní archiv. Už následující rok se ale začalo s opravou a v dalším roce byla radnice obnovena do původní podoby. Jen střechu získala sedlovou.

„Vlastní stavba radnice byla od samotného začátku ve vlastnictví několika obcí ašského okresu. Byly to ty, které už v roce 1733 přispěly na stavbu. Jenže město Aš poté, co bylo v roce 1872 povýšeno na město, potřebovalo prostor pro svou agendu a větší počet úředníků. Budovu proto v roce 1884 za 6 tisíc zlatých od ostatních majitelů vykoupilo a o rok později přistavělo druhé patro,“ popsal Vrbata.

Současným účelům slouží po opravě už 20 let

Po 2. světové válce se celý úřad, tehdejší národní výbor, přestěhoval do budovy v Kamenné ulici. V bývalé radnici sídlilo v letech 1958 až 1966 městské muzeum, později sem přesídlila knihovna.

V roce 2002 se město rozhodlo budovu zásadně zrekonstruovat a opět jí vrátit někdejší funkci. Z knihovny se tak opět stala radnice, kde od počátku roku 2003 kromě starosty a místostarosty úřadují pracovníci finančního odboru a rovněž správa majetku a investic.

Později bylo u radnice vystavěno nové parkoviště a louka mezi radnicí a náměstím J. W. Goetha se proměnila v parčík.