iDNES.cz

Jáchymov nevzdá boj o unikátní varhany, po nichž zůstalo jen prázdné místo

  12:10
Už tři desítky let trvá snaha jáchymovské radnice vrátit do kostela Všech svatých jedinečné varhany. Ty církev v době, kdy kostel čekala rekonstrukce, přestěhovala do Nových Hamrů. Zatímco oltář a zvon jsou už řadu let zpátky „doma“, po nástroji v kostele stále zeje jen prázdné místo.

Jáchymovský kostel Všech svatých známý též pod názvem Špitálský kostel. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Radnice je kvůli vzácnému nástroji z kostela Všech svatých, známého též jako Špitální kostel, už řadu let ve sporu s církví. „Není snad návštěvy, která by se na varhany neptala,“ tvrdí Petra Javůrková, pracovnice jáchymovského infocentra, která už 12 let dělá průvodkyni v kostele Všech svatých.

Jedinečnost varhan spočívá v tom, že je chebský varhanář J. Müller vyrobil přímo na míru kostela. „Jeho interiér je natolik atypický, že se do něj jiné ani dát nedají,“ vysvětluje Javůrková. Nástroj zněl kostelem od roku 1825.

Biskupství chce potvrzení

Kostel Všech svatých prodělal rekonstrukci v letech 1990 až 1993. Od ukončení prací se táhne spor s církví. „Ta nám už v minulosti nabízela jiný nástroj. S tím ale zásadně nesouhlasíme. Varhany byly důležitou součástí historie města,“ říká ke sporu místostarostka Lada Baranek Lapinová.

Jak v korespondenci s radnicí uvedli zástupci Biskupství plzeňského, jde o otázku, kterou by měly řešit především farnosti v Ostrově a Nejdku.

„Protože se jedná o komplexní, citlivou a poměrně nákladnou záležitost, prosíme o písemné potvrzení vaší ochoty nést finanční náklady spojené s demontáží, převozem, instalováním a zprovozněním varhan v kostele Všech svatých v Jáchymově. Toto písemné potvrzení by napomohlo našemu dalšímu jednání s římskokatolickou farností Nejdek,“ stojí v dopise, který z biskupství přišel na radnici.

Nejstarší památka ve městě

Náklady odhaduje jáchymovská místostarostka na 150 až 200 tisíc korun. Potřebné peníze by podle ní mohlo město získat formou veřejné sbírky. „Aby ji dělalo přímo město, je trochu komplikované. Navrhnu proto, aby ji zaštítila nadace svatého Jáchyma,“ naznačuje Baranek Lapinová.

Ani Míšeň, ani Oregon. Varhany se díky e-mailu vrátí do kostela v Blatně

Poslední jednání se zástupci Biskupství plzeňského podle ní napovídají, že církev je návratu varhan nakloněná. „Je ovšem na ní, aby našla nejvhodnější řešení,“ dodává místostarostka Jáchymova.

Kostel Všech svatých patří k nejstarším hrázděným církevním stavbám v západním Krušnohoří. Postavený byl v letech 1516 až 1520 a je tak nejstarší stavební památkou města. Ukrývá také nejstarší jáchymovskou movitou památku, zvon ulitý v roce 1520 v dílně místního mistra Hanse Wildta.

Historicky cenný je i oltář z dílny věhlasného Lucase Cranacha. Ten městu věnoval jeho první hejtman Jindřich z Könneritz, kterého na své panství pozvali přímo Šlikové. Oltář vyobrazuje výjev zasnoubení svaté Kateřiny Ježíši.

Zvon přežil i požár

Ke špitálnímu kostelíku se váže několik legend, jedna z nich se týká i zmiňovaného zvonu. „Říká se, že když jeho hlas zazněl jáchymovským údolím, chránil město před morovými ranami i dalšími špatnými věcmi,“ přibližuje legendu Javůrková. Teď už řadu let zvon mlčí.

„Stejná legenda ale tvrdí, že jakmile bude zapotřebí a městu bude opět hrozit nějaké nebezpečí, rozezní se zvon sám od sebe,“ doplňuje pracovnice jáchymovského infocentra. Možná i díky čarovné moci zvonu přežil kostel bez následků i velký požár Jáchymova.

18. března 2023

zpět na článek