Unikátní muzejní expozice v bývalé továrně ožije trojicí výstav

  18:44
Domovina, Lidskosti a Dějiny jedné továrny. Hned tři výstavy zahájí v sobotu 6. dubna v plesenském muzeu Tosta. S projektem nazvaným Domovina se zde představí část neformálního uskupení fotografů Paličatí. Další výstavou jsou Lidskosti německého fotografa a grafika Bernharda Longericha a trojici uzavírá nová expozice věnovaná samotné továrně.

Instalace výstavy skupiny Paličatí s názvem Domovina, v muzeu a galerii TOSTA v Plesné. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Skupina převážně absolventů Institutu tvůrčí fotografie Opava a FAMU Praha, se začala setkávat kolem roku 2010 v obci Palič, od níž nakonec převzalo své jméno. Deset z nich nyní vystavuje svá díla v galerijních prostorech Tosty.

Každý z fotografů zachycuje svůj osobní průzor do dějiště života. Město, krajina, zátiší i dokumentární fotografie, to vše je svědectvím o světě, který každý z nich vnímá jiným způsobem, a přitom v širším měřítku podobně. Domovina je domov s nádechem patriotismu. Domovinou může být rodná zem, cizí kraj, lidská blízkost i hrnek na stole.

Netradičním interaktivním prvkem fotografické výstavy je pak společná instalace Perspektiva, v níž se divák setkává s portréty všech čtrnácti členů Paličatých. Fotografickou tvorbu regionálních autorů s vtipem doplňuje intermediální umělkyně Klára Pernicová, jejíž neobyčejnou videoadaptaci loutkového představení Don Juan je možné zhlédnout v nejvyšším patře.

Další výstavou jsou Lidskosti německého fotografa a grafika Bernharda Longericha. Ten na svých cestách pozoruje náhodné jevy a transformuje je do fotografických obrazů, jež zrcadlí jeho zaujetí pro poezii všedního okamžiku, zálibu v detailu, barvě i v op-artu 60. let. Společným znakem několika vybraných fotografií, které je možné vidět na ochozu Tosty, je citlivost k lidským příběhům.

Samostatný příběh popisuje projekt nazvaný Dějiny jedné továrny v Plesné. A. Päsold a synové / Stavokonstrukce / Elroz / Fleysen (1878 – 2023). Výstava přibližuje historii továrny, která jako jedna z mála v západních Čechách přečkala všechny nástrahy 20. století. Prokázala neuvěřitelnou houževnatost a umění přizpůsobit se všem politickým situacím. Historie továrního komplexu v Plesné nedaleko Chebu, dnes známého pod názvem Elroz Invest, sahá až do roku 1878, kdy místní punčochářský mistr Wilhelm Päsold rozšířil svou dílnu o jedno patro, čímž položil základy budoucího rozmachu podnikatelských aktivit svých potomků.

Skutečný vznik firmy se však datuje až do roku 1910, kdy Wilhelmův syn založil firmu Adolf Päsold. Započal tak éru slavné textilní továrny, jež přesáhla hranice Československa a stala se významným producentem dětských oděvů až na britských ostrovech, s vlastní továrnou v Langley nedaleko Londýna.

Autor: