Padělá se nejen značkový textil a kosmetika, ale také prášek na praní

  12:46
Od začátku letošního roku zajistili karlovarští celníci zboží, které porušuje práva duševního vlastnictví, za více než 700 tisíc korun. Kontroly provádějí nejen na tržnicích, ale i v kamenných prodejnách. Přestože obchodníkům hrozí zadržení zboží i peněžité tresty, opakovaně jej nabízejí.

Tržnice ve Svatém Kříži u Chebu, kde celníci už několikrát odhalili padělky známých značek za miliony korun. | foto: Celní správa

„Od ledna karlovarští celníci zajistili ve svém regionu více než 300 kusů galanterního zboží, obuvi, textilu, parfémů, ale i prášků na praní, jež vykazovaly znaky padělků, čímž by mohlo dojít k porušení práv duševního vlastnictví,“ uvedla Lenka Havelková, mluvčí celního úřadu pro Karlovarský kraj.

Od začátku letošního roku zajistili karlovarští celníci zboží, které porušuje práva duševního vlastnictví, za více než 700 tisíc korun. Kontroly provádějí nejen na tržnicích, ale i v kamenných prodejnách.

„Jednalo se o zboží známých světových značek, například prací prášek REX, parfémy Chanel, textil Fortnite, Paw Patrol, Adidas, Armani, Calvin Klein, Hugo Boss, Tommy Hilfiger a další,“ dodala.

V hledáčku celníků jsou také lihoviny

Celníci během kontrol zaměřili svou pozornost také na prodej lihovin. Kontrolovali nejen správné značení alkoholu kontrolními páskami, ale také to, zda prodejci mají k těmto vybraným výrobkům doklady prokazující jejich zdanění.

Od začátku ledna zajistili v prodejnách karlovarského regionu bezmála 100 lahví alkoholu. Kontrolované osoby nepředložily k tomuto zboží doklady prokazující jejich zdanění v souladu s ustanovením zákona o spotřebních daních.

S padělky obchodovali i při pandemii, Chanel i Pradu nabízeli na internetu

Případy budou předány k doměření spotřební daně a dalšímu šetření na právní oddělení Celního úřadu pro Karlovarský kraj.

Zadržené výrobky skončily ve skladu celního úřadu. V případě, že by se majitelé ochranných známek rozhodli využít tzv. zjednodušený postup, budou případy předány právnímu oddělení Celního úřadu a zboží bude zlikvidováno.

Autor: