Čtveřice lákala chudé na práci v Anglii, tam jim vzala doklady i peníze

  11:50
Čtveřici Čechů obvinili policisté z obchodování s lidmi. Dva muži a dvě ženy se zaměřili zejména na důvěřivce z Karlovarského kraje, které nalákali na dobře placenou práci v Anglii. Tam jim ale sebrali doklady a telefony a nechávali si téměř všechny peníze, které dotyční vydělali.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Podle vyšetřovatelů fungovala organizovaná skupina v letech 2016 až 2019. Do Anglie tehdy dopravila z Karlovarského kraje šest sociálně slabých lidí.

„Odebrali jim doklady a telefony a pod pohrůžkou násilí nebo za použití násilí je měli nutit pracovat v restauracích rychlého občerstvení. Za tuto činnost však poškození neměli dostávat téměř žádné peníze,“ informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Podle závěrů NCOZ si takto obvinění přišli na zhruba tři miliony korun.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, hrozí jim až patnáctileté vězení. Vyšetřování případu s krycím názvem Kotrba dozoruje Krajské státní zastupitelství v Plzni.

„Ve věci byl pro účelnější a rychlejší vyšetřování před dvěma lety zřízen společný vyšetřovací tým NCOZ se dvěma policejními složkami Velké Británie, a to Metropolitní policií v Londýně a policií v Cambridgeshire. Na případu se aktivně podíleli i pracovníci Europolu a Eurojustu,“ řekl Ibehej.

Podle něj pak britská policie ve společném trestním řízení obvinila celkem šest Čechů z obchodování s lidmi a z moderního otroctví.

Také oni podle policie zlákali stejným způsobem na dobře placenou práci krajany z Česka, které pak násilím nutili pracovat v pekárně a restauračních provozovnách, přičemž jim vzali veškeré vydělané peníze.

„Takto mělo být do Velké Británie vylákáno a následně vykořisťováno nejméně 20 osob. Těmito případy se budou zabývat soudy ve Velké Británii, v případě odsouzení osobám hrozí až trest doživotí,“ doplnil mluvčí.

Autor: