Řidičům v Chebu se konečně uleví, do Pivovarské ulice se vrátí provoz

  16:02
Začátkem listopadu by se měla motoristům plně otevřít jedna z hlavních dopravních tepen v Chebu, Pivovarská ulice. Její opravy provázejí od samého počátku problémy, zabrat daly zejména správcům sítí. Práce, které měly původně skončit už loni, tak nakonec trvaly ještě celé letošní léto.

Opravy Pivovarské ulice v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ve středu se podařilo zprovoznit křižovatku Pivovarská – Žižkova. Nyní se pracuje na zálivech pro autobusy, ty by měly být hotové do 23. října.

„Po dokončení této části rekonstrukce bude ihned následovat pokládka obrusné vrstvy a do konce měsíce by mělo být vše otevřeno a zprovozněno,“ načrtla optimistický scénář mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Na to už nedočkavě čekají řidiči v Chebu. Uzavření silnice, která vede k jednomu z největších nákupních center a zároveň plní funkci přivaděče na jihovýchodní obchvat, totiž dopravu ve městě pořádně zahustilo. 

Snad nejvíc problémy pocítili řidiči na kruhovém objezdu u obchodního centra Tesco, kde se ve špičkách tvořily kolony. Trpěly zejména Pražská, Evropská a Ašská ulice. Problémy ale měly i jinak klidné části města, kterými řidiči projížděli ve snaze vyhnout se opravovanému úseku i kolonám.

„V Pivovarské došlo i ke zdržení projektů města. My jsme v souvislosti s opravami vozovky naplánovali rekonstrukce chodníků, dešťové kanalizace, autobusových zastávek a veřejného osvětlení. Bohužel i s tím jsme museli čekat,“ řekl chebský místostarosta Miroslav Plevný.

Původně měly opravy samotné vozovky v úseku od křižovatky s Wolkerovou po křížení s Žižkovou skončit někdy na začátku letních prázdnin. Hned poté měly odstartovat práce na městské části projektu s tím, že po dokončení kompletní obnovy Pivovarské přijde na řadu souběžná Dukelská.

Fotogalerie

Tady však začnou opravy až příští rok na jaře. „Kdybychom totiž uzavřeli Pivovarskou i Dukelskou, byl by to poměrně velký problém i pro autobusy MHD. I z toho důvodu musí práce v Dukelské počkat na zprůjezdnění Pivovarské a také na příznivé klimatické podmínky,“ doplnil Plevný. 

Oprava Dukelské je po všech stránkách připravena. Projektové náklady jsou 13,5 milionu korun, a to včetně rekonstrukce křižovatky s ulicí Karlova a vybudování podzemních kontejnerů na odpad.

Komplikace zasáhly i do harmonogramu prací na Zemědělské, která je podobně jako Pivovarská přivaděčem na jihovýchodní obchvat, a proto není možné opravovat obě silnice v jednom termínu.

Opravy Pivovarské jsou přitom problémy doslova prošpikované. Už loni se při práci na kanalizaci ve velkých hloubkách ukázalo, že podloží je nestabilní a je třeba jej zpevnit. Odborníci, kteří na místě stavby provedli geologický průzkum, zjistili, že se zde vyskytují vysoce plastické jíly, kvůli kterým docházelo k postupné deformaci vozovky. 

„Došlo k tomu, že se při opravách kanalizace v hloubce přes pět metrů sesula část spodních vrstev. Tím se utrhl i kus povrchu silnice a svezl se směrem k výkopu,“ popsal loňskou situaci ředitel Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje Jan Lichtneger. 

Podle jeho slov nebylo možné tak významnou poruchu jednoduše opravit. Bylo nutné najít způsob, jak podloží v celém úseku stabilizovat, aby se dál nehýbalo. „Ono to není jen o dosypání materiálem. Pokud by se to tak udělalo a my na to položili asfaltový koberec, tak si ty vrstvy budou dál sedat a hýbat se, což by novou silnici opět poničilo,“ vysvětlil Lichtneger s tím, že bylo nutné zpracovat nový projekt, který by na nepředvídané skutečnosti reagoval. 

Po zimní přestávce, kdy byla silnice provizorně zakrytá asfaltovým kobercem, došlo letos na jaře krátce po zahájení prací k neočekávanému úniku plynu. Oprava komunikace tak opět nabrala několikaměsíční skluz. Aby toho nebylo málo, před nedávnem uzavřela křižovatku s ulicí Žižkova havárie vodovodu.

Pivovarská ulice v Chebu

Pivovarská ulice v Chebu