Němce při útěku na Západ zastřelili před rodinou. Dočkal se rehabilitace

  14:26
Smrt na hranicích byla vraždou. Taková slova zazněla v pondělí u Okresního soudu v Tachově, který projednával takřka půl století starý případ Gerharda Schmidta. Osmatřicetiletého Němce při pokusu proniknout na svobodný Západ zastřelili před očima manželky a jejich tří malých dětí českoslovenští pohraničníci.

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Rodina Schmidtových se u tachovského soudu domáhala rehabilitace. Soud jim ji v pondělí přiznal.

 „Mluvil jsem s lidmi, kteří v rámci Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu ten případ důkladně vyšetřovali. A podle jejich názoru to byla vražda,“ řekl advokát německé rodiny Lubomír Müller

„Místo, kde k tragédii došlo, je od skutečné hranice vzdáleno téměř dva kilometry. Pohraničníci tak měli dostatek prostoru i času přijmout celou řadu opatření, která by prchající rodinu zastavila, aniž by bylo nutné střílet. Bohužel, zvolili tu nejhorší možnost,“ přiblížil.

Tragický příběh se začal psát 4. srpna 1977, kdy se Schmidtovi dostali na Božím Daru z tehdejší NDR do Československa. Gerhard, jeho třicetiletá manželka Brigitte Charlotte, jedenáctiletý Thomas, sedmiletý Ingolf a šestiletá Astrid zamířili do Mariánských Lázní.

Vojáci dostali dovolenou, opušťák a hodinky

Odtud 6. srpna pokračovali na Broumov, kde se u osady Jalový dvůr společně pokusili překonat hranici do svobodného Německa. Gerhard přestříhal signální dráty a celá rodina prolezla do vnitřního prostoru pohraničního pásma. Hlídkující pohraničníci je ale zpozorovali a začali střílet pro výstrahu.

Tehdy dvacetiletý vojín Milan Polčík se rozhodl, že narušitele zastaví za každou cenu. Strhl zbraň z ramene, upravil si samopal na jednotlivé rány a ze stoje po muži dvakrát vypálil.

Prchající Schmidt se skácel k zemi, s umírajícím zůstala i jeho žena s dětmi. Rodina pak putovala k potrestání do Německa, vojáci byli odměněni. Dostali dovolenou, opušťák a hodinky.

„Právě kvůli Gerhardu Schmidtovi a dalším, kteří zemřeli na hranicích, jsou trestně stíháni bývalí představitelé komunistického režimu Miloš Jakeš, Lubomír Štrougal a Vratislav Vajnar,“ dodal advokát rodiny Lubomír Müller.

Pohraničník, který Schmidta zastřelil, potrestán nebyl. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu sice jeho případ předal Generální prokuratuře Slovenské republiky, ta mu však oznámila, že čin je již promlčený.