Zpětný odkup petek má u obyvatel Karlovarského kraje rekordní podporu

  16:00
Nikde v České republice lidé nepodporují zavedení zpětného odkupu PET lahví a plechovek na nápoje tak, jako v Karlovarském kraji. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovala Iniciativa pro zálohování. Devět z deseti dotázaných v regionu odpovědělo, že právě tyto nápojové obaly tvoří hlavní složku volně pohozeného odpadu.

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Více než 96 procent respondentů z regionu pak věří, že by situaci výrazně zlepšilo zavedení zálohového systému. „Plechovky a PET lahve v přírodě potkává přes devadesát procent Čechů. Tedy stejné procento populace jako na Slovensku před zavedením zálohového systému,“ uvedla Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.

Právě zálohování je podle zkušeností našich východních sousedů účinnou zbraní proti takzvanému litteringu, tedy pohazování odpadu na veřejném prostranství a ostatním nelegálním způsobům nakládání s nápojovými obaly. Podle výsledků výzkumu kazí v regionu obraz krajiny odpad pohozený zejména podél cest (42,3 procenta) či v okolí laviček (34,6 procenta).

Následují volně vyhozené odpadky poblíž památek a turistických míst a s necelými osmi procenty také u silnic. Válí se ale také ve volné přírodě a u odpadkových košů (3,8 procenta). Zahraniční zkušenost podle Havligerové potvrzuje, že zálohy pomáhají zatočit s odpadem pohozeným ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích měst a obcí.

Zálohování se na Slovensku osvědčuje

Na Slovensku se o tom přesvědčili už během prvního roku fungování zálohového systému na PET lahve a plechovky. Je to jednoznačná zpráva z národních parků a dalších míst, která takzvaný littering dříve trápil. „Více než 92 procent Slováků potvrdilo, že systém záloh pomohl snížit počet PET lahví a plechovek pohozených v přírodě.

Významný úbytek těchto obalů potvrzují také data společnosti ENVI-PAK1, která pravidelně analyzuje volně pohozený odpad ve 37 lokalitách po celém Slovensku. Už na podzim po zavedení systému záloh byl z analýzy znát zřetelný pokles PET lahví a plechovek ve vysbíraném odpadu, letní čísla klesající trend jasně potvrzují.

Zatímco před zavedením záloh v létě roku 2020 tvořily ve vysbíraném odpadu plechovky 20,5 procenta a PET lahve 15 procent, po zavedení systému záloh na podzim roku 2022 to bylo jen 3,8 procenta plechovek a 5,3 procenta PET lahví a letos v létě už pouze 2,2 procenta plechovek a 3,2 procenta PET lahví,“ dokumentovala Kristýna Havligerová.

Zpětný odběr nemá oporu v zákoně

Jak by systém zpětného odkupu nápojových obalů mohl vypadat v praxi, se přesvědčili i návštěvníci letošního karlovarského filmového festivalu. Společnost Mattoni 1873 ve městě instalovala tři zálohomaty. Výrobce minerálních vod je jedním ze zakladatelů Iniciativy pro zálohování, v tomtéž oboru se ale angažuje i prostřednictvím projektu Zálohujme.cz.

„Naším primárním cílem není zbavit mezinárodní festival PETek, ale naučit veřejnost, že existuje možnost recyklovat obalový materiál,“ vysvětlil tehdy Tadeáš Vylita z iniciativy Zálohujme.cz. Zálohomaty zatím fungují v pilotním projektu pouze na šesti místech v republice.

Zpětný odběr nápojových obalů z plastu a plechu totiž prozatím nemá podporu v zákonech. Tadeáš Vylita věří tomu, že zákon začne platit od roku 2025 a Česká republika tak dožene své nejbližší sousedy ze Slovenska a Německa, kde podobný systém už funguje.

28. února 2023