Cheb možná zdraží poplatky za odpad. Kvůli pendlerům i chatovým osadám

  9:30
Více než padesát milionů korun zaplatilo vloni město Cheb za svoz a likvidaci odpadu. Podle předpokladů se bude tato částka v dalších letech postupně zvyšovat. Na poplatcích přitom radnice vybrala necelých dvacet milionů, přibližně pět a půl milionu tvořila odměna za vytříděné komodity.

V chebských ulicích se objevily zelené nádoby na odevzdání oleje a tuků z domácností. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Chebu se daří snižovat množství odpadu, který míří na skládku. Náklady na svoz ale rostou. Rozdíl město hradí z vlastní kapsy. Vedení radnice se proto chce v rámci přípravy rozpočtu na další rok zabývat i otázkou, zda nezvýšit poplatek, který lidé za odvoz odpadu hradí. Ten je nyní v Chebu 700 korun za každého trvale přihlášeného člověka. Nezvyšoval se od roku 2013.

„Uvidíme, jak dopadne příprava rozpočtu. Chceme samozřejmě obyvatele zatížit co nejméně poplatky, ale ty náklady na odpad stoupají,“ uvedl chebský starosta Jan Vrba.

Podle něho je tím, co navyšuje cenu likvidace odpadu, velký počet černých skládek, které ve městě i v okolí nekontrolovaně vznikají.

Řada lidí je mimo systém

„Navzdory tomu, že město má dva sběrné dvory, kde mohou lidé s trvalým pobytem v Chebu odpad uložit zdarma. Možná lidé, kteří ve městě nemají trvalý pobyt a měli by za uložení odpadu na sběrném dvoře platit, považují za jednodušší odvézt odpad někam mimo město,“ naznačil starosta s tím, že lidí bez trvalého pobytu v Chebu nežije právě málo.

Vzhledem k tomu, že ve městě nejsou hlášeni, ze systému plateb za odpad vypadávají.

„Nejsou to jen cizinci, ale také lidé z vnitrozemí, kteří pracují v Německu a v Čechách přes týden bydlí. Pendleři tu sice produkují odpad, ale systém, který je svázán s rodným číslem a trvalým pobytem, tyto lidi obchází. Množství odpadu tudíž roste a jeho svoz není pokrytý výběrem poplatku,“ poznamenal.

Všude stejně daleko

Město přitom na snížení objemu netříděného odpadu v černých nádobách pracuje už od roku 2005. To začalo ve městě třídění bioodpadu. Později se v ulicích objevily kontejnery na papír, sklo a plast.

Dalším krokem byla nabídka samostatných nádob na tříděné komodity pro majitele nemovitostí. Ve staré zástavbě a na sídlištích „hnízd“ s různobarevnými popelnicemi přibývá.

„Cílem je zajistit, aby to lidé měli k nádobám na tříděný odpad stejně daleko, jako k popelnicím na komunál,“ řekl Martin Dvořák, vedoucí oddělení místního hospodářství chebské radnice. Podotkl, že vysoké částky město platí i za svoz odpadů z chatových a zahrádkářských osad. Tamní vysoká produkce odpadů významně zhoršuje množství odpadu přepočítané na obyvatele.

Přibyly nádoby na tuky

„Hodně doplácíme i za udržování pořádku kolem kontejnerových stání. Odsud svážíme nepořádek skoro denně. Lidé si asi myslí, že když třeba nábytek nebo matrace položí k popelnici, tak je to správně. Jenže není. Funguje tu služba taxi odpad, která objemnější odpad odveze za stovku přímo na sběrný dvůr,“ dodal Dvořák.

Dalším krokem k dokonalejšímu třídění je asi třicet zelených nádob na jedlé tuky, které se v těchto dnech objevily na řadě míst v Chebu. Oleje je třeba nejprve přelít do umělohmotných nádob a ty dobře uzavřít. Teprve pak lze tuky odevzdat.

„Řešíme i možnost vratných kelímků na kulturních a sportovních akcích. I to by pomohlo množství odpadu snížit,“ doplnil místostarosta Pavel Pagáč.

19. září 2019

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv