Mobilní tým vyrazí očkovat bezdomovce, doprovázet jej budou strážníci

  9:22
Starostové měst a obcí po celém Karlovarském kraji začali dávat dohromady informace pro mobilní očkovací tým. Příští středu v ranních hodinách poprvé vyjede, aby naočkoval bezdomovce v Ostrově, Karlových Varech a Nové Roli. Podle předběžných odhadů půjde asi o 80 lidí.

Očkovací centrum v KC Svoboda v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Starostové sami totiž nejlíp vědí, kam na území jejich města či obce za těmito lidmi vyjet, takže zdravotníky navedou a doprovázet je bude městská policie. Ne proto, že bychom předpokládali problémy, ale řada osob bez domova nemá v pořádku doklady a bude potřeba je na místě kvůli administrativě spojené s očkováním ztotožnit,“ upřesnil hejtman kraje Petr Kulhánek.

Kraj má podle něj připravených prvních sto dávek vakcíny Janssen. „Volili jsme jednodávkovou vakcínu, protože napodruhé už by mohl být problém tyto lidi znovu sehnat,“ dodal Kulhánek. 

V následujících týdnech přijdou na řadu i další města včetně Sokolova a Chebu, ale až poté, co do kraje další dodávky vakcíny Janssen dorazí. Hejtmanství počítá výhledově i s očkováním v sociálně vyloučených lokalitách.

„Včera jsem zároveň opět oslovil starosty všech obcí a měst v kraji, aby nám sdělili, zdali mají na svém území imobilní či přestárlé občany, kteří mají problém se k očkování dostat. I za nimi by zdravotníci přijeli až do domu,“ dodal hejtman. 

„Mobilní očkovací tým má ale stanovený minimální počet zájemců o očkování na místě, a to je dvacet. Když se však domluví starostové dvou nebo tří sousedních obcí, mobilním tým je všechny objede v jeden den,“ doplnil Kulhánek.

Chystá se i očkování bez registrace

V sobotu 7. srpna se zároveň dočkají ti, kteří se chtějí nechat naočkovat bez registrace. Denně od 15 do 16 hodin pro ně bude otevřený speciální vchod v karlovarské KV Areně, největším očkovacím centru v kraji. 

„Domlouváme se momentálně i s vedením chebské nemocnice, kde by se rovněž mělo začít v nejbližších dnech očkovat na počkání,“ upozornil Petr Kulhánek. Ve hře je také očkování bez registrace v některém z karlovarských nákupních center, například v OC Varyáda. Jasno o tom bude nejpozději příští týden.

Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo v kraji už 260 274 lidí, dokončené očkování má 115 599 osob. Krajští hygienici zároveň v posledních týdnech odhalují v průměru jen dva až tři nové případy nákazy koronavirem denně.

Od poloviny července také ministerstvo zdravotnictví zkrátilo dobu podání druhé dávky vakcíny Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech ze 42 na 21 dní. Podle krajské koordinátorky očkování Dagmar Uhlíkové to proočkování populace výrazně urychlí. Kraj s tím navíc počítal a má této vakcíny pro zájemce dostatek.