Kynžvartský obelisk k poctě císařů opět zdobí zlacená koule s orlicí

  12:08
V kynžvartském zámeckém parku vrcholí rekonstrukce památníku dvou císařů. Už loni tu vyspravili kamennou stélu, nyní se na ni po renovaci vracejí litinové okrasné prvky. Nejprve se na kameni objevily čtyři desky s nápisy, následně jeřáb usadil na samotný vrcholek obelisku zlacenou kouli. Nad ní má své místo orlice.

Nyní bude následovat ještě poslední kontrola stavu kamenných bloků a rozmontuje se lešení. V poslední fázi obnovy ozdobí obelisk dva reliéfy se lvy. Památka bude rovněž ukrývat pečlivě zaletovanou časovou kapsli. Ta obsahuje například mince, golfový míček, dětské obrázky, dopis pro budoucí nálezce či letošní rozpočet správy zámku.

Patnáct metrů vysoký granitový obelisk byl vztyčen v roce 1835. Kníže Metternich tak chtěl projevit úctu zemřelému císaři Františkovi I., kterému věrně sloužil několik desetiletí.

„Zesnulého císaře na památníku symbolizuje spící lev, naopak lev bdící představuje jeho nástupce, císaře Ferdinanda V. Ten spolu se svou chotí zámek Kynžvart v září roku 1835 navštívil a zúčastnil se slavnosti položení základního kamene stavby,“ uvedl kastelán státního zámku Kynžvart Ondřej Cink.

Upřesnil, že architektonický návrh podoby památníku vypracoval významný vídeňský architekt italského původu Pietro Nobile. „Originál jeho návrhu byl nedávno objeven ve státním archivu v Terstu. My zde na Kynžvartu představíme veřejnosti jeho kopii. Zajímavé je, že předložený návrh Metternich vlastnoručně schválil,“ dodal.

Obnova obelisku stála 1,2 milionu

Po odborné stránce jde o významný úspěch památkové péče a příkladnou obnovu drobné, ale kontextuálně i architektonicky významné památky.

„Stav obelisku se po 180 letech působení náročných klimatických podmínek zhoršil natolik, že byl označen jako havarijní. Na jeho obnovu jsme se v roce 2022 připravovali, vloni restaurátorské práce začaly a letos skončí. Vzhledem k tomu, jak jsou rozsáhlé, vyžadovaly pečlivou koordinaci a dobrou spolupráci mezi jednotlivými restaurátory a památkovým garantem. Co se týče financí, přesáhla cena restaurování obelisku částku 1,2 milionu korun,“ uvedl kastelán.

Vzácná kynžvartská daguerrotypie se stala památkou UNESCO

Téměř stejná částka by podle jeho slov byla potřeba k obnově ozdobného kovového plůtku, který kolem obelisku nechal doplnit syn kancléře Metternicha ve 2. polovině 19. století.

„Z plůtku se bohužel do dnešních dnů téměř nic nedochovalo. Jeho rekonstrukce je připravena, ale byla pro tuto chvíli odložena na neurčito. Důvodem je nedostatek finančních prostředků, navíc máme v zámeckém areálu naléhavější priority,“ dodal kastelán.

Zachráněný památník plánuje správa zámku představit veřejnosti 8. června prostřednictvím historické zahradní slavnosti. Nebude chybět hudba, občerstvení, vypuštění holubic či komentované prohlídky památky.