iDNES.cz

Vesnickým obchodům hrozí zavření, lidé by museli za nákupy dojíždět

  8:46
Malé obchůdky na vesnicích v Karlovarském kraji bojují o přežití. Pokud skončí, bude to pro řadu obyvatel znamenat velký problém. Z běžného nákupu se stane výlet na celý den.
Venkovské prodejny mnohdy nabízí pultový prodej uzenin a masa.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vesnické obchůdky se neuživí. Například řetězec družstev COOP zjišťuje, že rostoucí ztráty z obchůdků v odlehlých vískách už nemůže dotovat z výdělků větších prodejen. Jenže pro důchodce, matky s dětmi či rodiny bez aut jsou vesnické konzumy často jediným způsobem, jak zajistit základní potraviny. Pokud zaniknou, lidem se cesta pro chleba prodlouží a prodraží.

„Tržby klesají, lidí na vesnicích ubývá, protože mladí odcházejí do měst, tržní potenciál se snižuje. Jenže minimální mzda rychle roste. V současné době mají naše nejmenší prodejny průměrnou ztrátovost deset tisíc korun měsíčně. Od nového roku, kdy se mzda opět zvýší, se ztráta ještě prohloubí. My teď stojíme před vážným problémem co dál,“ konstatoval Roman Bruzl, předseda Západočeského konzumního družstva Sušice, které má vedle Domažlicka a Klatovska prodejny také v řadě míst na Sokolovsku.

Družstvo už dopisem obeslalo starosty obcí, kde prodejny bojují s největšími problémy.

„Vyložili jsme karty na stůl a dali obcím na zvážení, zda by na provoz prodejny přispěly. Nebo třeba provoz obchůdku nepřevzaly. Myslíme si, že to, jestli v obci bude prodejna, nebo ne, by měli rozhodnout především lidé,“ řekl předseda družstva Bruzl s tím, že oslovené obce jsou vesměs z Plzeňského kraje.

Obce si mnohdy pomáhají samy

Netají se však obavami, že růst minimální mzdy může brzy zamíchat kartami i na Sokolovsku. Pro řadu obecních úřadů je však prodejna se základními potravinami prioritou. Například v Bublavě už před časem řešili, zda se prodejna vůbec udrží. To když družstvo COOP dostalo ze stávajících soukromých prostor výpověď.

„Nedovedu si představit, že bychom o prodejnu přišli. To by byl velký malér. Proto jsme nabídli družstvu, aby prodejnu zřídilo v obecním domě. Společně jsme jej zrekonstruovali a dnes tu prodejna funguje k plné spokojenosti,“ uvádí starosta Igor Jirsík.

A dodává, že především v letní a zimní turistické sezoně, kdy se do Bublavy sjíždějí stovky výletníků nebo lyžařů, je v obci prodejna potřeba jako sůl.

„Řada obcí v okolí, například Stříbrná, Jindřichovice nebo město Přebuz prodejny nemají. A je to problém,“ dodal starosta.

V Josefově u Sokolova řeší absenci obchůdku takzvanou nákupní turistikou. Pro tamní důchodce a lidi bez auta je to často jediný způsob, jak si základní potraviny opatřit. „Neudrželi se tu ani Vietnamci. A tak jednou za dva týdny objednáme u dopravce mikrobus a jedeme do Sokolova nakoupit,“ popsal stávající praxi tamní starosta Jan Onak.

Přitom v Josefově si ještě nedávno pohrávali s myšlenkou, že by si za pomoci dotace postavili vlastní obchůdek a komunitní centrum, kde by se lidé z obce mohli společně setkávat. Jenže zastupitelé se lekli předpokládaných nákladů, a tak plán zůstal jen na papíře.

„Stáváme se satelitní noclehárnou. Nemáme tu ani vlastní poštovnu, přestože jsme ji chtěli provozovat ve vlastní režii,“ pokrčil rameny starosta.

To v Novém Kostele na Chebsku už provozují obecní krám od roku 2003. „Podnikatelé se tu hodně střídali. Nikdo nevydržel,“ zavzpomínal tamní starosta Oto Teuber. A dodal, že také obec musela provoz obchůdku, kde je kromě základních potravin možné nakoupit i drogerii a tabák, menšími částkami zpočátku dotovat.

Teď je ale situace jiná. „Už asi dva roky nám obchůdek vydělává. To, co jsme do něj investovali, se nám vrací,“ zmínil starosta.

Řada krajů si problém s rušením malých prodejen uvědomuje. Kraj Vysočina už vyhlásil grantový program, který by měl provozovatelům obchůdků v zapadlých vískách pomoci. Karlovarský kraj zatím takový dotační titul nemá.

„V případě, že by vzešel takový podnět od starostů, budeme o této možnosti určitě diskutovat,“ ujistila hejtmanka Jana Vildumetzová.

zpět na článek