iDNES.cz

Kaple je splátkou dluhu vůči historii obce, místo bude komunitním centrem

  9:16
Má 14 svatých patronů a stojí jen kousek od míst, kde stávala původně. Je moderní, prosklená a stane se středobodem venkovního komunitního centra v Rudolci na Sokolovsku. Kaple 14 svatých pomocníků, která v obci vznikla pod taktovkou architektů Petra a Miloslava Bokotových, je dominantou návsi už od roku 2021.

Potrvá ale ještě několik let, než se Březové podaří dokončit ambiciózní projekt revitalizace centra obce Rudolec. „Postavení nové kaple je splátka dluhu vůči historii obce,“ tvrdí březovský místostarosta Miroslav Bouda.

Nápad vybudovat v centru Rudolce komunitní centrum pod širým nebem je podle něj starý deset let. Teď dostává více než konkrétní obrysy.

Podle Jakuba Fajta, investičního technika březovské radnice, by kaple měla být hotová v příštím roce. Zbývá vybavit její interiér. „Bude minimalistický, ale funkční,“ vysvětluje Fajt nad vizualizací toho, jak bude kaple vypadat.

Na další stránce se otevírá pohled na okolí. Tomu už dnes dominuje moderní zvonička. Stejně jako nedaleká autobusová zastávka nese motivy unikátního hrázdění egerlandského typu.

Centrum pro skvělou komunitu

V samotných plánech je kromě jiných prvků ještě malý amfiteátr. Přístup ke kapli pak bude zdobit 14 kamenných menhirů, každý za jednoho svatého pomocníka. Celý projekt zatím březovskou radnici vyšel na téměř 4,5 milionu korun. „Není to úplně málo,“ připouští Miroslav Bouda. „Ale je to dané tím, že používáme atypické postupy i materiály, které mají dlouhou životnost,“ vysvětluje.

Obavy z toho, že by centrum obce po dokončení projektu leželo ladem, místostarosta nemá. V Rudolci totiž podle něj žije skvělá komunita přibližně 150 lidí. A ti se snaží, aby obec v tom nejlepším slova smyslu žila. „Navíc už dnes se mě lidé ptají, kdy budou moct v kapli udělat nějakou akci, třeba svatbu,“ poznamenal Bouda.

O Rudolci říká, že je to vesnice zmrtvýchvstání. A plány jejího rozvoje zdaleka nekončí. „Naším zájmem je například podpora bydlení,“ dodává místostarosta.

zpět na článek