Chodov koupil penzion, aby z něj nevznikla nová ubytovna v centru města

  9:40
Bývalý penzion Harmonie je definitivně ve vlastnictví chodovské radnice. Město jej od bývalého majitele odkoupilo už v polovině letošního roku. Důvod k této transakci byl podle starosty Patrika Pizingera jednoduchý. „Nechtěli jsme, aby se objektu zmocnil nějaký obchodník s chudobou, a v centru města nám tak vznikla nová ubytovna.“

Novým vlastníkem penzionu Harmonie se stalo město Chodov. | foto: Město Chodov

Město bývalý penzion i s rozlehlou zahradou získalo za 21 milionů korun. „To je o tři miliony nižší částka, než byla odhadní cena,“ podotkl starosta Pizinger.

Dalších 115 tisíc korun ovšem radnice ještě do konce roku zaplatí na základní provozní náklady, jako je temperování objektu. „Peníze jsou hlavně na zálohy energií, údržbu a nejnutnější opravy domu,“ upřesnil starosta.

Objekt zatím chtějí Chodovští zakonzervovat. V horizontu dvou let by ovšem měl začít fungovat naplno. Možností využití ve prospěch města se přitom rýsuje hned několik. Jako nejpraktičtější se podle starosty Pizingera jeví přestavba penzionu na internát pro studenty střední školy, o jehož zřízení město vážně uvažuje.

Oprava čeká i budovu záchranného systému

„Je ale možné jej využít pro sociální účely,“ naznačil další možnost starosta. Předtím, než na radnici vyberou nejvhodnější variantu a penzion podle potřeb nechají zrekonstruovat, ovšem s největší pravděpodobností najde v Harmonii dočasné útočiště městský záchranný systém. Jeho stálé sídlo totiž čeká rozsáhlá rekonstrukce.

Ta se dotkne zejména rozvodů vody a tepla, které jsou z padesátých let minulého století. V objektu sídlí hasiči i městská policie. Zmodernizovaná budova se solárním systémem a bateriovou zálohou má podle starosty sloužit také jako datové bezpečnostní centrum, kde budou umístěny servery města. Práce začnou podle harmonogramu příští rok.

15. listopadu 2020

Autor: