iDNES.cz

Unikátní kamna nabídnou po obnově pohled na zapomenutou minulost Chebska

  9:00
Unikátní národopisná kamna Williho Russe, která koncem loňského roku po bezmála tříletém sporu soud přiřkl Karlovarskému kraji, čeká restaurování. O obnovu se postará pražský Atelier restaurování kachlových kamen restaurátorky Sylvy Antony Čekalové.

Dominik Russ, prasynovec známého keramika Williho Russe, stojí vedle slavných kachlových kamen. Ta se stala předmětem sporu mezi Chebem a Loktem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zakázka zahrnuje odbornou demontáž, následné opravy a opětovnou stavbu tohoto neobyčejného uměleckého díla. Z restaurátorského záměru je zřejmé, že vzhledem k provedení kamen a jejich současnému stavu půjde o vysoce obtížnou odbornou práci, která bude mimo jiné náročná i časově. 

Projekt na restaurování kamen od jejich rozebrání v kasematech Chebského hradu až po instalaci v expozici Muzea Cheb je plánován ve čtyřech etapách. Na jejich znovuvzkříšení uvolnil Karlovarský kraj částku 1,2 milionu korun (podrobněji v článku Vzácná kachlová kamna, o která se vedl spor, se dočkají obnovy).

„Restaurovaná chebská kamna se poprvé objeví v připravované expozici Muzea Cheb. Instalace splatí dluh tvůrci tohoto mimořádného díla Willibaldu Russovi a duchovnímu otci myšlenky vzniku kamen, etnografovi, filologovi a pedagogovi Josefu Hanikovi,“ uvedla Markéta Plevná Šalátová z Muzea Cheb.

Kamna by se měla stát dominantním exponátem národopisné části chystané expozice. Počítá se s tím, že veřejnosti budou poprvé představena v původní podobě, kterou jim jejich autor, krásenský sochař a keramik Willi Russ, zamýšlel dát. 

Mohutné těleso kamen se základnou 286 krát 145 centimetrů a výškou 238 centimetrů bude podle autorského záměru usazeno na 45 centimetrů vysokém zděném soklu, kopírujícím dnešní základnu kamen. Unikát doplní i kamnová lavice, tak jak u klasických chebských kachlových kamen bývalo pravidlem. 

Národopisná kamna Williho Russe jsou pomyslnou učebnicí chebského (egerlandského) národopisu v trojrozměrném obraze. Návštěvníkům muzea nabídnou zcela neotřelý pohled na zapomenutou minulost zdejšího regionu.

Šestnáct figurálních scén představí významné zvyky a tradice hospodářského, církevního a rodinného života venkovského lidu na Chebsku. Čtrnáct krojovaných párů předvede lidový oděv v různých částech této oblasti od sklonku 18. století až po 40. léta 20. století. Plastické stuhy vlnící se mezi jednotlivými scénami zachycují chebský dialekt v podobě třiašedesáti přísloví, pořekadel, mravních ponaučení, úryvků z koled a písňových textů.

To vše doplňuje heraldická výzdoba čítající jedenasedmdesát znaků měst, městeček a rodových znaků.

zpět na článek