Součástí tohoto kompromisu jsou i krajské připomínky, které vzešly ze závěrů pracovní skupiny. Ta například upozorňuje na fakt, že by hranici chráněného území neměla tvořit první, tedy nejpřísnější zóna ochrany. „Požadujeme také vyjmutí koridoru pro připravovanou přeložku silnice I/13 u Stráže nad Ohří. Ten je totiž součástí chráněné krajinné oblasti,“ doplnil Jakobec.
Dopravy se pak týká i výjimka ze zákazů týkajících se zimní údržby, respektive solení silnic. „To v CHKO nejde, bez solení se ovšem třeba v úseku od Abertamské křižovatky na Boží Dar v zimě obejít nemůžeme,“ vysvětlil náměstek.
Obce z Krušných hor odmítají výtky Božího Daru k záměru vyhlásit CHKO![]() |
Karlovarský kraj se podle něj k projektu vyhlášení ochrany nad Krušnými horami přihlásil už před třemi lety, kdy se o vyhlášení oblasti začalo mluvit. „Připomínky jsme zpracovali poté, co ministerstvo životního prostředí loni na podzim nastínilo zónaci ochrany území,“ řekl Jakobec. Připomínek, s nimiž se bude muset ministerstvo vypořádat, bude podle jeho názoru celá řada. K samotnému vyhlášení chráněné krajinné oblasti by tak podle jeho odhadu mohlo dojít na začátku roku 2026.
Krušné hory jsou posledním českým pohořím, které ještě podobnou ochranu nemá. Ministerský návrh předpokládá, že by chráněná krajinná oblast měla vzniknout přibližně na 1200 kilometrech čtverečních, což by z ní dělalo největší takto chráněnou oblast v České republice. V Krušných horách se chráněná oblast dotýká 67 měst a obcí a dalších majitelů pozemků.
Vyhlášení záměru CHKO tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka předcházela více než stovka jednání s dotčenými orgány. „To je proces nad rámec daný zákonem. Udělali jsme to proto, abychom dosáhli maximální shody,“ řekl ministr na nedávném setkání v Jáchymově.
Námitky a připomínky Karlovarského krajek vyhlášení CHKO Krušné hory a k vymezení zón ochrany přírody CHKO Krušné hory Karlovarský kraj v rámci připomínkového řízení:
|
18. října 2019 |