Lístek u řidiče bude stát v karlovarské MHD padesát korun. Kvůli koronaviru

  13:50
Celou padesátikorunu budou od 1. července platit za lístek v karlovarské městské hromadné dopravě cestující, kteří se rozhodnou koupit jízdenku na poslední chvíli u řidiče. Je to dvojnásobek běžné ceny. Dopravní podnik říká, že tím chce bojovat proti šíření koronaviru.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ostatní jízdné přitom zůstane na stejné úrovni. Dvacet minut tak budou lidé cestovat autobusem i nadále za 20 korun. Za hodinovou jízdenku zaplatí o pět korun více. Stejná zůstává i stokoruna za celodenní lístek a 250 korun za týdenní.

Opatření, které má zvednout cenu za lístek u řidiče z 25 na 50 korun, podle náměstka primátorky Tomáše Trtka souvisí s koronavirem.

„Jde o bezpečnost řidičů. Chceme maximálně omezit jejich kontakt s cestujícími, a tím pádem snížit riziko přenosu koronaviru,“ zdůvodnil náměstek.

Podle Lukáše Siřínka, ředitele Dopravního podniku Karlovy Vary, v řadě měst od tohoto způsobu prodeje jízdního dokladu právě kvůli rizikům upouštějí zcela.

„Touto cestou v Karlových Varech jít nechceme. Už proto, že jsme turistické město,“ naznačil ředitel.

Způsobů, jak si koupit jízdenku, je několik

Smyslem zvýšení ceny je podle něj přinutit cestující využívat jiné možnosti k nákupu jízdenek, ale zároveň jim nechat možnost koupit si je u řidiče.

„Cest, jak se k jízdnímu dokladu dostat levněji, je celá řada. Například když cestující využije mobilní aplikace MOJE DPKV, získá hodinovou jízdenku s pětikorunovou slevou,“ naznačil Siřínek.

Vedle klasické papírové jízdenky, která je k dostání v trafikách, existuje ještě několik možností bezhotovostní úhrady jízdného. „Vedle zmiňované aplikace se dá přímo v autobusech použít platební či Karlovarská karta, jízdenku lze zakoupit i pomocí SMS,“ vypočetl možnosti Siřínek. 

Navíc hotovostní platba při nákupu jízdenky v autobuse je podle něj pro dopravce finančně náročná. Peníze je nutné vybrat, přepočítat, poslat do banky, a to vše stojí podnik peníze.

A peněz se karlovarskému dopravci po koronavirové pandemii nedostává. Městu už vyčíslil ztrátu způsobenou propadem tržeb kvůli úbytku cestujících.

„Dopravní podnik tento propad vyčíslil na deset a půl milionu korun,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Trtek. 

Deset milionů z této částky tvoří ztráta na provozu městských autobusů, zbylý půlmilion pak lanová dráha, která je rovněž ve správě dopravce.