Ostrov nabízí opravené městské byty, nájemníci ale často váhají kvůli ceně

  9:14
Nejpozději do konce roku bude mít město Ostrov na Karlovarsku k dlouhodobému pronájmu dalších šest kompletně zrekonstruovaných bytů. Doposud radnice městské byty přidělovala podle standardních pořadníků, o ty zrekonstruované ale nově soutěží budoucí nájemníci takzvanou obálkovou metodou.

Bytový dům na Hlavní třídě v Ostrově je jedním z těch, v nichž radnice nabízí nájemníkům opravené městské byty. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V ní lidé nabízejí výši nájmu, kterou jsou ochotni hradit, a to s jedinou podmínkou: výše měsíčního nájemného za jeden metr čtvereční podlahové plochy nesmí být nižší než osmdesát korun. 

„Je to zajímavý a velmi jednoduchý způsob, jak se rychle dostat k plně zrekonstruovanému bytu za rozumné peníze. Vysoutěžená průměrná výše měsíčního nájemného je totiž ještě stále hluboko pod tržní cenou,“ upozornil místostarosta Ostrova Marek Poledníček

Sám zároveň přiznává zklamání. Radnice od jara, kdy zrekonstruované byty nabízí, registruje jen velmi malý zájem. 

„Lidé to pořád ještě buďto nevědí, nebo čekají v rámci pořadníku na levné bydlení kolem šedesáti korun v jakémkoliv bytě. Kdo chce ale bydlet hned, v novém a stále za dobrou cenu, tady má možnost,“ upozornil Poledníček.

Když se na jaře tohoto roku radnici podařilo obsadit první čtyři nově zrekonstruované byty, všechny nabídky minimální hranici 80 korun za metr čtvereční nakonec přesáhly, v jednom případě i poměrně dramaticky a zvítězila nabídka za 130 korun na metr čtvereční. V průměru se však nabídky, které nakonec vyhrají, pohybují kolem 90 korun. 

Radnice zároveň garantuje, že v nejbližších letech se vyhlášené nájemné již valorizovat nebude a znovu se navýší až po třech letech, avšak pouze o inflaci. „Nájemník se pak může prakticky nastěhovat ihned, a pokud bude řádně platit nájem, může tu bydlet, jak dlouho bude chtít,“ upřesnil starosta města Jan Bureš.

Většina bytů, které město vlastní a postupně renovuje, jsou v domech z 50. let minulého století. Kompletní rekonstrukce bytu přijde městskou pokladnu v průměru na 600 tisíc korun a po rekonstrukci má byt nové podlahy, elektroinstalaci, koupelnu a veškerou přípravu na kuchyňskou linku. Tu jedinou si nový nájemník pořizuje za vlastní peníze a podle svého vkusu.